Trwa ładowanie...

Polska lekarka oddała nieznajomej pacjentce swoją nerkę

Polska lekarka z Chicago na co dzień leczy pacjentów z chorymi nerkami. Teraz podjęła niezwykłą decyzję i oddała swój organ pacjentce, której wcześniej nawet nie spotkała. To decyzja, która może uratować niejedno życie.

Polska lekarka Aleksandra Gmurczyk na co dzień pracuje jako nefrolog w szpitalu Northwestern Medicine w ChicagoPolska lekarka Aleksandra Gmurczyk na co dzień pracuje jako nefrolog w szpitalu Northwestern Medicine w ChicagoŹródło: Northwestern Medicine
d2v61g1
d2v61g1

Polska lekarka Aleksandra Gmurczyk na co dzień pracuje jako nefrolog w szpitalu Northwestern Medicine w Chicago i ratuje życie pacjentów cierpiących na niewydolność nerek. W swojej pracy często stykała się z nieufnością starszych pacjentów do przeszczepów. "Kilka lat temu zaczęła się zastanawiać, jak mogłaby zmienić opinie swoich pacjentów, gdyby oddała jedną ze swoich nerek komuś w potrzebie" - czytamy na stronie amerykańskiej placówki medycznej.

- Wiem, że ludzie mogą być zdrowi z jedną nerką i wiem, jak duże jest zapotrzebowanie na narządy od żywych dawców. Miałam nadzieję, że oddając nerkę, pomogę komuś, a także chciałem zainspirować innych do donacji - tłumaczy 46-letnia polska lekarka, której słowa cytuje amerykański szpital.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

L4 na żądanie. Jest szansa na zmiany? "Opcja 2-3 dni na poratowanie zdrowia ma sens"

Jak podaje szpital Northwestern Medicine, doktor Gmurczyk oddała swoją nerkę pacjentce ze stanu Wirginia, której nigdy nie spotkała. Z kolei mąż tej samej pacjentki przekazał swoją nerkę pacjentowi z Northwestern Medicine w Chicago. On sam nie mógł pomóc żonie, bo jego organ genetycznie nie pasował do żony.

d2v61g1

- To wersja idealnego efektu domina w świecie transplantologii - powiedział John Friedwald, dyrektor medyczny oddziału transplantacji nerek i trzustki w Northwestern Memorial Hospital.

Nerka pobrana od doktor Aleksandry Gmurczyk Northwestern Medicine
Nerka pobrana od doktor Aleksandry GmurczykŹródło: Northwestern Medicine

- Jeśli jesteś osobą zdrową i myślisz, że możesz kwalifikować się do bycia dawcą nerki, zachęcam do sprawdzenia tej możliwości - powiedziała po operacji Aleksandra Gmurczyk. Dodała, że wszystkie wizyty przed operacją odbyły się w ciągu jednego dnia, a po operacji potrzebowała tylko krótkiej przerwy przed powrotem do normalnej aktywności. - Czuję, że skorzystałem tak samo jak biorcy, ponieważ wiem, jak bardzo moja decyzja o przekazaniu darowizny poprawi ich życie - dodała Aleksandra Gmurczyk.

Specjaliści szacują, że w Stanach Zjednoczonych na przeszczep organu czeka obecnie 90 tysięcy osób, z czego aż 85 proc. na nerkę.

Źródło: Northwestern Medicine

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj