ŚwiatPolska, Francja i Niemcy stworzą grupę bojową

Polska, Francja i Niemcy stworzą grupę bojową

Polska, Niemcy i Francja chcą zacieśniać
współpracę w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i
obronności - powiedziała niemiecka kanclerz Angela
Merkel po rozmowach z prezydentami Polski i Francji - Lechem
Kaczyńskim i Jacquesem Chirakiem. Do roku 2011 Polska, Niemcy i Francja chcą stworzyć wspólną grupę bojową - informuje agencja dpa.

Polska, Francja i Niemcy stworzą grupę bojową
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

05.12.2006 | aktual.: 05.12.2006 16:10

Prezydent Lech Kaczyński powiedział po szczycie państw Trójkąta Weimerskiego, że Polska spotkała się z "pewną solidarnością" ze strony swoich partnerów w kwestii sporu z Rosją o embargo na eksport polskiego mięsa.

Sprawa mięsa była omawiana. Sądzę, że uzyskaliśmy pewną solidarność, pewien zakres solidarności, jeśli chodzi o wysiłki w celu zmiany stanu rzeczy- powiedział prezydent RP na konferencji prasowej.

Francja i Niemcy za częściowym zawieszeniem rozmów UE z Turcją

Przywódcy Niemiec i Francji Angela Merkel i Jacques Chirac poparli w Mettlach częściowe zawieszenie rozmów Unii Europejskiej z Turcją w sprawie członkostwa - poinformowała agencja AP.

Oceniliśmy, że propozycja Komisji Europejskiej, by zawiesić niektóre aspekty negocjacji z Turcja jest dobrą bazą do dyskusji- powiedziała Merkel po spotkaniu z Chirakiem i prezydentem Lechem Kaczyńskim. Chirac potwierdził, że Francja zajmuje takie samo stanowisko.

Merkel zaproponowała, by KE przedstawiła raport o negocjacjach z Turcją po planowanych na jesień 2007 roku wyborach w tym kraju a przed wyborami europejskimi na wiosnę 2009 roku. Chirac zgodził się z niemiecką kanclerz.

Przywódcy Niemiec, Francji i Polski - potwierdzili podczas szczytu w niemieckim Mettlach swe poparcie dla rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

"Partnerstwo UE i Rosji na równych prawach"

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego uznali, że partnerstwo Unii Europejskiej i Rosji winno opierać się na wspólnych interesach i równych prawach.

"Jesteśmy świadomi znaczenia Rosji jako partnera strategicznego i będziemy dalej wspierać rozwój długoterminowego partnerstwa z Federacją Rosyjską, opartego na wspólnych interesach i równych prawach, zwłaszcza w sektorach handlowym i energetycznym" - głosi wspólna deklaracja przyjęta przez Angelę Merkel, Jacquesa Chiraca i Lecha Kaczyńskiego.

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego poparli zacieśnienie związków Ukrainy z Unią Europejską i chcą wystąpić w tej sprawie z propozycją układu- poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kanclerz podkreśliła, że nie chodzi w tym wypadku o negocjacje członkowskie.

L. Kaczyński: Trójkąt Weimarski powinien być kontynuowany

Prezydent Lech Kaczyński ocenił w Mettlach, że współpraca Polski Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego powinna być kontynuowana. Polski prezydent na kolejne spotkanie zaprosił prezydenta Francji i kanclerz Niemiec do Polski.

Trójkąt Weimarski powinien być kontynuowany. On powstał niemal osiem lat przed akcesją Polski do NATO, a na blisko 13 lat nim Polska przystąpiła do Unii. I w obydwu tych procesach odegrał dużą i bardzo pozytywną rolę- powiedział L. Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu w Mettlach w Kraju Saary.

Spotkanie przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego odbyło się w Mettlach w Kraju Saary w dawnym klasztorze benedyktynów, w którym obecnie mieści się fabryka ceramiki. Głównymi tematami była przyszłość UE, w tym unijnej konstytucji, bezpieczeństwo energetyczne i europejska polityka wschodnia.

Pierwotnie spotkanie zaplanowane było na 3 lipca w Weimarze w 15. rocznicę podjęcia decyzji o trójstronnej współpracy niemiecko- polsko-francuskiej. Zostało odwołane z powodu niedyspozycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mettlach znajduje się niedaleko granicy z Francją i Luksemburgiem. Miasteczko liczy niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców. Jest, podobnie jak cały Kraj Saary, przez stulecia obiekt sporów między Niemcami i Francuzami, symbolem niemiecko- francuskiego pojednania. "Całkiem możliwe, że 'Mettlach' stanie się teraz symbolem nowej dynamiki w stosunkach z Polską, która pod rządami konserwatywnych braci bliźniaków prowadzi politykę na dystans" - napisał regionalny dziennik "Saarbruecker Zeitung". Jeżeli Merkel położy na szali cały swój czar, może to "zadziałać" - uważa komentator.

Trójkąt Weimarski, nieformalne forum polsko-niemiecko-francuskiej współpracy powołali do życia 28 sierpnia 1991 roku ministrowie spraw zagranicznych: Polski - Krzysztof Skubiszewski, Niemiec - Hans-Dietrich Genscher i Francji - Roland Dumas. Stopniowo trójstronną kooperację rozszerzano na inne dziedziny - politykę bezpieczeństwa i obrony, kulturę, wymianę młodzieży. Od 1998 roku organizowane są spotkania przywódców trzech krajów. Dotychczas odbyło się sześć takich spotkań.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)