Trwa ładowanie...
d76m9wo
unia europejska
27-04-2004 14:20

Polska flaga ważniejsza od unijnej

Polska flaga narodowa ma pierwszeństwo przed flagą Unii Europejskiej. Gdy eksponowane są obok siebie, flaga unijna powinna być na lewo od polskiej. Poza siedzibami unijnych agend flagę należy wywieszać okazjonalnie - informuje Komisja Heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

d76m9wo
d76m9wo

O jej zaleceniach dotyczących eksponowania unijnej flagi poinformował Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Zasad tych powinni przestrzegać przede wszystkim pracownicy urzędów i instytucji, które, wywieszając unijne flagi, będą chciały zaakcentować dzień wejścia Polski do europejskich struktur.

Zgodnie z międzynarodowym tzw. protokołem flagowym, unijna flaga należy do organizacji międzynarodowej i dlatego nie może mieć pierwszeństwa przed flagami narodowymi. Obowiązuje tu historyczna zasada pierwszeństwa znaków państwowych przed wszystkimi innymi. Flaga UE jest więc znakiem drugorzędnym.

W związku z tym może być eksponowana obok flagi narodowej wyłącznie na drugim miejscu - na lewo od polskiej. Pierwszym miejscem jest zawsze strona po prawej ręce stojącego z flagą od strony budynku. To przeniesiona do protokołu flagowego zasada heraldyczna, według której prawą stronę tarczy herbowej określa się z pozycji trzymającego ją niegdyś rycerza.

Gdy obie flagi wywiesza się na masztach lub drzewcach tej samej wysokości, muszą mieć te same wymiary. Flagi mogą być wywieszane od świtu do zmroku, a przy dłuższej ekspozycji powinny być oświetlone. Należy dbać, aby zawsze były czyste, niepomięte i niepostrzępione; muszą mieć czytelne barwy i wzory. Nie należy wywieszać ich w dni deszczowe i przy silnym wietrze. Flaga nie powinna dotykać podstawy masztu.

d76m9wo

Unijna flaga powinna być wywieszana na budynkach, w których znajdują się agendy urzędów unijnych. O ile na dachu takiego budynku wywiesza się tylko flagę unijną, to już przed i wewnątrz flaga Unii powinna towarzyszyć eksponowanej na pierwszym miejscu fladze polskiej. Poza siedzibą agend urzędów unijnych nie powinno się stale eksponować flagi - należy ją wywieszać jedynie okazjonalnie, np. w dniu przypadającego 9 maja święta UE lub przy okazji organizowanych pod jej egidą imprez.

Zdaniem Komisji Heraldycznej MSWiA, nie ma potrzeby eksponowania flagi Unii w polskich urzędach (z wyjątkiem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej), szkołach czy uczelniach, ale na pewno powinna być wywieszona obok flagi polskiej na wszystkich przejściach granicznych z krajami spoza UE oraz na międzynarodowych lotniskach i w portach.

Flaga UE to dwanaście złotych gwiazd ułożonych koliście w miejscach godzin na tarczy zegara, na lazurowym tle. Gwiazdy symbolizują pełnię, godziny, miesiące, znaki zodiaku i apostołów. Pomysł na wygląd i kształt flagi pochodzi od hiszpańskiego dyplomaty Salvadora de Madariaga y Rojo oraz francuskiego plastyka Arsena Heitza. Rocznica uroczystego przyjęcia w 1955 roku flagi Europy obchodzona jest 8 grudnia.

d76m9wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d76m9wo
Więcej tematów