PolskaPolska do Unii - za i przeciw

Polska do Unii - za i przeciw

Zwolennicy integracji europejskiej uważają, że wejście Polski do UE zmniejszy bezrobocie, poprawi stan gospodarki i podniesie poziom życia. Przeciwnicy - że Polska jest zbyt słaba gospodarczo i na członkostwie w Unii tylko straci.

08.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W styczniowych badaniach CBOS 57% ogółu ankietowanych Polaków opowiedziało się za przystąpieniem Polski do UE, 22% było przeciw, a 21% nie miało zdania w tej sprawie.

Argumenty zwolenników wejścia Polski do UE związane są z przekonaniem o korzyściach płynących z członkostwa oraz z przeświadczeniem, że integracja stanowi naturalną i nieuchronną konsekwencję procesów historycznych, politycznych i gospodarczych, które zachodzą na świecie - wynika z lutowego opracowania CBOS.

Również przeciwnicy podają argumenty dwojakiego rodzaju, które są - jak zwracają uwagę badacze - odwróceniem racji zwolenników: z jednej strony mówią o spodziewanych negatywnych konsekwencjach rozszerzenia Unii, a z drugiej - mają zastrzeżenia dotyczące zasadności wiązania się z państwami dużo silniejszymi gospodarczo. (ajg)

cbossondażunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)