PolskaPolska delegacja w drodze do Smoleńska i Katynia

Polska delegacja w drodze do Smoleńska i Katynia

Polska delegacja, która w piątek rano wylądowała na lotnisku w Witebsku, jest w drodze na uroczystości rocznicowe w Smoleńsku i Katyniu. Uczci tam ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i weźmie udział w uroczystościach na Cmentarzu Katyńskim.

Polska delegacja w drodze do Smoleńska i Katynia
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

Delegacji, w której są m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, przewodniczą minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki. W sumie do Smoleńska i Katynia udaje się kilkadziesiąt osób.

Lot z Warszawy do Witebska odbył się bez zakłóceń. Po wylądowaniu delegacja w kolumnie samochodów udała się na uroczystości do Smoleńska, skąd następnie wyruszy do Katynia.

Uroczystość upamiętniająca katastrofę samolotu Tu-154M rozpocznie się na terenie lotniska wojskowego w Smoleńsku o godz. 11 czasu polskiego. Przebiegnie w honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego. Gości ma powitać rosyjski minister transportu Maksim Sokołow, gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowskij oraz biskup smoleński Izydor. Zaplanowano modlitwę ekumeniczną oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Na zakończenie trębacz odegra sygnał "Cisza".

Ze Smoleńska polska delegacja uda się do Katynia. W części polskiej cmentarza odbędzie się msza celebrowana przez księdza prałata płk. Jana Domiana oraz modlitwa ekumeniczna. Przemówienie wygłosi minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Złożone zostaną wieńce i zapalone znicze. Trębacz odegra sygnał "Śpij, kolego", rozlegnie się dzwon pamięci, następnie trębacz odegra sygnał "Cisza". Na koniec uroczystości członkowie delegacji mają wpisać się do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.

Na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu udali się przedstawiciele rządu, prezydenta, parlamentu, duchowieństwa oraz wojska, m.in. wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej.

Z Witebska Grzegorz Dyjak

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)