Polska delegacja spotka się w czwartek z szefem MSZ z Izraela

Wiemy, kiedy dojdzie do spotkania polskiej delegacji z ministrem spraw zagranicznych Izraela. Wizyta jest planowana na czwartek, a tematem rozmów ma być nowelizacja ustawy o IPN.

Polska delegacja spotka się w czwartek z szefem MSZ z Izraela
Źródło zdjęć: © WP.PL
Karolina Kołodziejczyk

Kto przyleci do Izraela? Jak informuje "Haaretz", podczas spotkania ma być obecny polski wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, a wraz z nim między innymi: Bronisław Wildstein, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Grzegorz Berendt i przedstawiciele IPN.

Po stronie izraelskiej rozmowy prowadzić będzie Yuval Rotem, minister spraw zagranicznych. Celem spotkania ma być rozwiązanie kryzysu, który w ostatnich tygodniach narósł wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Wizytę polskiej delegacji potwierdza rzeczniczka rządu. - Polska delegacja rządowa, pod przewodnictwem wiceministra Bartosza Cichockiego uda się w czwartek do Izraela w celu podjęcia dialogu ze swoimi odpowiednikami - poinformowała PAP Joanna Kopcińska.

- Polski rząd uzgodnił ze stroną izraelską termin spotkania zespołu ds. relacji polsko-izraelskich. To zespół, o którym rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej premier Mateusz Morawiecki i premier Benjamin Netanjahu. Polska delegacja rządowa pod przewodnictwem ministra Bartosza Cichockiego uda się w czwartek do Izraela w celu podjęcia dialogu ze swoimi odpowiednikami - powiedziała Kopcińska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przypomnijmy, że w sobotę pojawiła się informacja o ewentualnej wizycie polskiej delegacji w Jerozolimie. O takich planach jako pierwsza informowała Wirtualna Polska. Jak udało nam się dowiedzieć, słowa Zbigniewa Ziobry, które padły w wywiadzie dla PAP, zostały docenione w Izraelu. Minister w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślał, że "świadkowie historii" nie będą karani za negatywne słowa o Polakach.

Źródła WP w Jerozolimie poinformowały, że rząd oraz organizacje żydowskie są zadowolone z wypowiedzi Ziobry o sposobie interpretacji nowego prawa oraz zapowiedzi "werdyktu" Trybunału Konstytucyjnego

- Ustawa chroni przed fałszywymi zarzutami o niemieckie zbrodnie polski naród jako całość i polskie państwo, ale już nie pojedyncze osoby czy nawet grupy Polaków, którzy w czasie wojny zachowywali się niegodziwie - stwierdził Zbigniew Ziobro.

To jednak nie wszystko. Zarówno dziennik "Jerusalem Post", jak i portal Haaretz informowały w weekend o tym, że "polskie ministerstwo zamraża ustawę o IPN". Powołują się na stanowisko izraelskiego MSZ. Resort przekonuje, że polski rząd "odracza wdrażanie kontrowersyjnego nowego prawa o Holokauście".

Jak podawał "Times of Israel", szef izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem powiedział, że decyzja polskich władz w sprawie ustawy o IPN to "sukces izraelskiej dyplomacji". Jest to wynikiem intensywnej i wielotygodniowej debaty między Jerozolimą a Warszawą.

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

Źródło: Haaretz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (189)