Trwa ładowanie...
d3fnnxn

Jest szansa na zakończenie sporu z Izraelem? Może dojść do przełomowego spotkania

Minister Zbigniew Ziobro zapewnił, że "świadkowie historii" nie będą karani za negatywne słowa o Polakach. Takich słów ze strony przedstawiciela rządu oczekiwała strona izraelska - wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok TK "uspokoi" emocje wokół ustawy
Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok TK "uspokoi" emocje wokół ustawy (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3fnnxn

Słowa Zbigniewa Ziobry, które padły w wywiadzie dla PAP, zostały docenione w Izraelu. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski rząd w Jerozolimie rozważa zaproszenie polskiej delegacji. Być może będzie to już wyjazd zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

Źródła WP w Jerozolimie poinformowały, że rząd oraz organizacje żydowskie są zadowolone z wypowiedzi Ziobry o sposobie interpretacji nowego prawa oraz zapowiedzi "werdyktu" Trybunału Konsytucyjnego.

d3fnnxn

- Ustawa chroni przed fałszywymi zarzutami o niemieckie zbrodnie polski naród jako całość i polskie państwo, ale już nie pojedyncze osoby czy nawet grupy Polaków, którzy w czasie wojny zachowywali się niegodziwie - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapewnił, że "żadna" kara nie spotka Żydów, którzy będą opisywać losy swoich bliskich i przywoływać niegodne zachowania Polaków. Podkreślił również, że nikt nie będzie ograniczał wolności słowa, dopóki "nie mamy do czynienia z oczywistym kłamliwym stwierdzeniem, np. o tym, że obozy zagłady były "polskie", albo że Polacy systemowo mordowali Żydów".

W piątek do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich na tle nowelizacji ustawy o IPN odniósł się Donald Tusk. - Trzeba zrobić wszystko, by zatrzymać falę złych opinii o Polsce, która przypomina tsunami, i drugą falę, niemądrych, nieprzyzwoitych ekscesów i antysemickich wypowiedzi w kraju - powiedział były premier. I zaznaczył, że rząd ma "narzędzia", by to zrobić.

d3fnnxn

Podziel się opinią

Share

d3fnnxn

d3fnnxn
Więcej tematów