Polska chce wycofać skargi przeciwko UE. Złożył je rząd PiS
Agencja Reutera poinformowała w piątek, że Polska zamierza wycofać z Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu pozwy złożone tam przez poprzedni rząd. Dotyczyły one niektórych aspektów polityki klimatycznej Unii. - Na razie żadna skarga w sprawie klimatu nie została wycofana - poinformował minister ds. europejskich Adam Szłapka.
Według anonimowych źródeł - polskich i unijnych - na które powołuje się Reuters, rząd Donalda Tuska planuje formalnie wycofać skargi przeciwko flagowym regulacjom klimatycznym autorstwa Komisji Europejskiej. Chodzi m.in. o zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 r.; limity określającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji; zmiany na unijnym rynku emisji dwutlenku węgla oraz regulacje dotyczące ochrony lasów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Jak podaje Reuters, rząd Donalda Tuska koordynuje obecnie decyzję między zaangażowanymi ministerstwami.
Już wcześniej o takim ruchu mówił w rozmowie z rmf24.pl wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. - Zamierzamy zmienić stanowiska w co najmniej kilkudziesięciu sprawach - stwierdził.
"Na razie żadna skarga nie została wycofana"
- Tych postępowań, które zawisły w TSUE i dotykają Polski w sposób bezpośredni lub pośredni, jest około 30 - poinformował wiceminister Śmiszek w rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli Katarzyną Szymańską-Borginon. - Teraz trzeba będzie te stanowiska, absolutnie niezgodne ze standardami europejskimi, zmieniać. Te sprawy dotyczą np. statusów sędziowskich, Trybunału Konstytucyjnego czy KRS - dodał polityk.
- Na razie żadna skarga w sprawie klimatu nie została wycofana, ale sprawdzamy wszystkie - przekazał rmf24.pl minister ds. europejskich Adam Szłapka. Do tej pory Polska zmieniła swoje stanowiska w sprawie LGBT i praworządności, wycofując już pisma procesowe z Trybunału Sprawiedliwości UE, złożone wcześniej przez rząd PIS.
Źródło: PAP, rmf24.pl