Trwa ładowanie...
17-01-2014 18:13

Polska bije inne kraje na głowę w dostępności alkoholu

Polska bije inne kraje na głowę - niestety - w dostępności alkoholu - alarmuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas, gdy normą jest jeden punkt sprzedaży na 1500 mieszkańców, w Polsce taki punkt sprzedaży przypada na 250 osób.

Polska bije inne kraje na głowę w dostępności alkoholuŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1uv1sv
d1uv1sv

- W Polsce jest taka ulica w Karpaczu, gdzie na 2600 metrów jest 48 punktów sprzedaży - podkreśla Brzózka. Zmniejszenie dostępności, likwidacja reklam i podniesienie cen alkoholu to z kolei 3 kroki, które jego zdaniem są konieczne do zmniejszenia spożywania wina, piwa, wódki i innych trunków.

Dyrektor PARPY tłumaczy, że skutki nadużywania napojów procentowych są ogromne, poczynając od zdrowotnych. W Polsce z powodu zatrucia legalnym alkoholem rocznie umiera około półtora tysiąca osób. Kolejne 1600-1700 osób umiera z powodu chorób psychicznych spowodowanych alkoholem. Kolejne 7 tysięcy osób to są ofiary marskości wątroby, w ponad 90 procentach związane z nadużywaniem trunków.

- 17 procent rodaków wypija ponad 70 procent produkowanego alkoholu więc koncentracja tego spożycia jest ogromna. Osób zdiagnozowanych jest około 600-800 tysięcy, ale ta pozostała część czyli te 17 procent społeczeństwa to jest około 3-4 milionów Polaków pije nadmiernie i szkodliwie - przestrzega Brzózka.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia koszty społeczne i ekonomiczne, jakie z powodu uzależnienia od alkoholu ponosi budżet państwa, szacowane mogą być nawet od 1,3 procent do 3 procent PKB. Oznacza to, że ekonomiczne koszty nadmiernego spożycia alkoholu w naszym kraju mogą wynosić nawet 45 miliardów złotych rocznie.

d1uv1sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uv1sv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj