Trwa ładowanie...

Polska będzie miała nowe godło. Biały orzeł przejdzie metamorfozę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje stworzyć nową ustawę odnośnie godła, barw i hymnu Polski. Powodem jest niedopasowanie aktualnego wzoru oraz barw godła naszego kraju do norm dzisiejszej technologii.
Share
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje stworzyć nową ustawę odnośnie godła, barw i hymnu Polski.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje stworzyć nową ustawę odnośnie godła, barw i hymnu Polski.Źródło: East News
deiooko

Godło Polski – orzeł przyczyną kłopotów?

Obecny orzeł znajdujący się na godle Polski jest w formie rysunkowej. Dlatego każdy kto chce go wykorzystać, w praktyce musi narysować całe godło na nowo lub operować na bazie jego zdjęcia. Barwy narodowe z kolei są opisane w ustawie odnośnie wykorzystania rzadko spotykanej przestrzeni baw CIELUV. Przyczynia się to do problemów z dokładnym odwzorowaniem kolorów. Z tego powodu planuje się zaprojektować - w pewien sposób - godło na nowo.

Aleksander Bąk – odtwórca nowego godła Polski?

Aleksander Bąk jest projektantem grafiki użytkowej dz Poznania i to on ma przenieść godło naszego kraju z papieru na komputer, poddając je lekkiej modyfikacji. Z pomocą elektronicznej wersji, będzie można dowolnie zmieniać rozmiar obrazu. Planowo mają powstać dwie wersje – płaska bez cieniowania oraz czarno-białą z wyraźnym obramowaniem. Oprócz tego mają zostać podane konkretne współrzędne barw.

deiooko

Nowe godło Polski – jak będzie wyglądać?

Nowe godło Polski ma powstać bazując na oryginalnym pierwowzorze z 1927 roku, autorstwa Zygmunta Kamińskiego. Skrzydła orła będę ustawione symetrycznie. Jego łapy mają być ozłocone aż do kolan. W aktualnej wersji złote są wyłącznie szpony. Również koronie zostaną nadane delikatne prześwity.

Hymn Polski – zaktualizowany Mazurek Dąbrowskiego?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce także modyfikacji załączników do hymnu Polski. Obecnie jest on rozpisany wyłącznie z podziałami na fortepian, głos lub oba jednocześnie. Dlatego wszystkie orkiestry będą musiały same opracowywać nuty. Również zapis F-dur jest pewnym utrudnieniem, szczególnie dla wokalistów, ponieważ tonacja ta jest zazwyczaj nieosiągalna.

deiooko

Podziel się opinią

Share
deiooko
deiooko
Więcej tematów