Trwa ładowanie...
d3eonyg

Polska aleja tornad istnieje? IMGW potwierdza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdził, że w Polsce istnieją tereny szczególnie narażone na trąby powietrznych. Eksperci opublikowali listę województw, przez które przebiega tzw. polska aleja tornad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMGW potwierdza istnieje alei tornad
IMGW potwierdza istnieje alei tornad (Agencja Gazeta)
d3eonyg

IMGW udostępnił specjalny artykuł, w którym przybliżył zjawisko trąb powietrznych. W wydanym komunikacie meteorolodzy oświadczyli, że do publikacji na temat alei tornad skłoniły ich m.in. ostatnie wydarzenia w Kaniowie w województwie śląskim, gdzie zniszczonych zostało kilkadziesiąt budynków.

"Podobna dyskusja toczyła się w 2007 i 2008 roku, kiedy seria najsilniejszych jak dotąd trąb powietrznych w Polsce dotknęła Śląsk, Opolszczyznę, Ziemię Łódzką oraz Mazowsze i Podlasie. Czy faktycznie mamy w kraju obszary szczególnie narażone na te ekstremalne zjawiska? Odpowiedź brzmi "tak", chociaż szczegóły są dość zaskakujące - napisało IMGW na oficjalnej stronie internetowej.

Specjaliści twierdzą, że najbardziej narażonym na trąby powietrzne terenem w Polsce jest Wybrzeże. Występują tam bowiem trąby wodne, które zaobserwować można przede wszystkim na przełomie lata i jesieni. Wynika to z tego, że morze jest ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne.

d3eonyg

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o liście Jarosława Kaczyńskiego: krzyk rozpaczy

"Skutkuje to powstaniem trwałej chwiejności - czynnika niezbędnego do uruchomienia dynamicznych pionowych ruchów powietrza" - przekonują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Aleja tornad. IMGW potwierdza

Poza trąbami wodnymi w Polsce występują również oczywiście trąby powietrzne, które pojawiają się na lądzie. IMGW informuje, że najbardziej narażeni są na nie mieszkańcy województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

d3eonyg

"Można je zaliczyć do kategorii F2, F3 lub nawet F4 w skali Fujity-Pearsona, którą wykorzystuje się do określania siły tornada na podstawie zniszczeń zabudowy" - podkreśla IMGW.

Eksperci wyjaśniają też, że "trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach". Dodają, że najczęściej zaobserwować można je "w obecności gwałtownej formie burzy, tzw. superkomórce, która zapewnia trąbie powietrznej paliwa – ciepłego powietrza obfitującego w wilgoć".

"Jeżeli zawarty w chmurze superkomórkowej wir (mezocyklon) złączy się z zawirowaniem na styku mas zstępujących i wstępujących, może dość do powstania dość trwałych (kilkanaście-kilkadziesiąt minut) tornad o znacznej silne" - czytamy na stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eonyg

Podziel się opinią

Share
d3eonyg
d3eonyg
Więcej tematów