Trwa ładowanie...
nauka
04-08-2008 02:50

Polscy uczeni boją się wyjeżdżać na zagraniczne staże

Polscy uczeni nie chcą wyjeżdżać na zagraniczne staże - podaje dziennik "Polska". Z rządowego programu "Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców" w ubiegłym roku wyjechało jedynie 13 osób, mimo że rząd zarezerwował na ten cel 6 milionów złotych.

Polscy uczeni boją się wyjeżdżać na zagraniczne stażeŹródło: Jupiterimages
d2t8v4i
d2t8v4i

Według profesora Jerzego Woźnickiego, szefa Fundacji Rektorów Polskich, niechęć polskich uczonych do dłuższych zagranicznych wyjazdów wynika z uwarunkowań kulturowych. Nadal mają ograniczone kompetencje językowe, obawiają się zetknięcia nie tylko z międzynarodowym zespołem badaczy, ale też z codziennością w obcym kraju - zaznacza profesor Woźnicki.

Ponadto uczeni obawiają się, że po dwuletnim pobycie za granicą, nie będą mieli do czego wracać, bo ich etaty zajmie ktoś inny. Dziennik "Polska" podaje ponadto, że wracający do kraju bywają dyskryminowani przez lokalny uczelniany układ. Przełożeni obawiają się, że utracą stanowisko, bo naukowiec wracający ze stażu przywozi wysokie kwalifikacje i międzynarodowe kontakty.

Zdaniem wiceprezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Tomasza Perkowskiego, zagraniczny staż powinien być ważnym punktem naukowego CV, a doświadczenie w międzynarodowych projektach powinno być warunkiem naukowego awansu.

Najwięcej stypendiów dla naukowców rozdają Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Przeciętna długość stypendium po doktoracie wynosi w Europie dwa lata.

Więcej: *Polska - Uczeni panicznie boją się wyjeżdżać za granicęPolska - Uczeni panicznie boją się wyjeżdżać za granicę*

d2t8v4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t8v4i
Więcej tematów