Trwa ładowanie...
d3ukwc1

Polscy Rycerze Kolumba przysięgli wierność papieżowi

Kilkudziesięciu członków świeckiego Zakonu Rycerzy Kolumba złożyło ślubowanie wierności Benedyktowi XVI podczas mszy św. w Bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

d3ukwc1
d3ukwc1

Ślubowanie zostało złożone w czasie, gdy Ojciec Święty przebywał w sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie spotkał się z zakonnikami, zakonnicami, seminarzystami oraz przedstawicielami ruchów katolickich.

Tekst ślubowania odczytał prof. Stanisław Hodorowicz, Wielki Rycerz Rady Ludźmierskiej Rycerzy Kolumba. W tekście tym podkreślono, że Benedykt XVI kontynuując dzieło swego poprzednika Jana Pawła II "nie ustaje w wysiłkach budowy cywilizacji miłości", a ogłaszając swoją pierwszą encyklikę "Bóg jest miłością", "wskazał źródło mądrości i inspiracji dla całego Kościoła powszechnego".

Rycerze Kolumba w Polsce ślubowali "niezachwianą wierność nauczaniu Ojca Świętego i biskupów Kościoła katolickiego w Polsce, przyrzekając synowskie posłuszeństwo, modlitewną solidarność i stałą współpracę w trosce o potrzebujących bliźnich".

W uroczystości w Łagiewnikach uczestniczył Najwyższy Rycerz Zakonu Carl A. Anderson.

d3ukwc1

Rycerze Kolumba z rad w Krakowie i Ludźmierzu ufundowali medale upamiętniające wizytę Benedykta XVI. Medale zostaną przekazane kustoszowi sanktuarium w Łagiewnikach bp Janowi Zającowi, a w sobotę zostaną wręczone członkom orszaku papieskiego i gościom specjalnym, którzy przybędą z Benedyktem XVI do Łagiewnik.

Na awersie medalu znajduje się postać Jezusa Miłosiernego i modlący się Ojciec Święty Benedykt XVI. Wokół jest tytuł pierwszej papieskiej encykliki "Deus Caritas Est" (Bóg jest miłością) i napis: Kraków 27 maja 2006. Na rewersie znajduje się logo papieskiej pielgrzymki do Polski- mówił Przemysław Bednarz z Rady Rycerzy Kolumba w Krakowie.

Zakon Rycerzy Kolumba to najliczniejsza organizacja mężczyzn - katolików na świecie. Powstał w 1882 r. w USA. W Polsce działa od początku tego roku. Rady Rycerzy Kolumba powstały m.in. w Ludźmierzu, Krakowie, Łomży, Łomiankach, Radomiu. Do zakonu należy obecnie 230 Polaków.

W 13 krajach świata organizacji ta liczy ponad 1,7 mln członków, zrzeszonych w 12 tys. rad lokalnych. Rady lokalne same opracowują programy swojego działania, które mają jak najlepiej służyć lokalnym społecznościom.

Rycerze Kolumba angażują się m.in. w dzieła charytatywne, np. pomoc niepełnosprawnym, wspierają seminaria duchowne, finansują łącza satelitarne pozwalające transmitować orędzia i msze papieskie na cały świat. Co roku papież otrzymuje od zakonu ofiarę, którą przeznacza na cele charytatywne.

d3ukwc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ukwc1
Więcej tematów