Trwa ładowanie...
d448gi9

Polscy prezydenci i premierzy proszą Unię Europejską o pomoc. "Partia rządząca kończy demontaż systemu trójpodziału władz"

Byli polscy prezydenci i premierzy napisali list do Komisji Europejskiej. Przypominają w nim, że 3 lipca wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która "ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa". Ich zdaniem praworządność w Polsce może obronić teraz tylko Unia Europejska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski podpisali się pod listem do KE
Byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski podpisali się pod listem do KE (PAP, Fot: Jan Dzban)
d448gi9

List byłych prezydentów, premierów i opozycjonistów opublikowała "Gazeta Wyborcza". Autorzy listu przypominają, że "od upadku komunizmu w 1989 roku Polska była jednym z pionierów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej". To zaowocowało członkostwem w NATO i Unii Europejskiej.

"3 lipca w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa. Zasadę, która stanowi tożsamość Unii Europejskiej jako instytucji oraz idei zjednoczonych państw" - podkreślają autorzy listu.

d448gi9

"Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe" - oceniają byli prezydenci i premierzy. "Pomimo silnego oporu i głośnego sprzeciwu wydobywającego się z głębi społeczeństwa obywatelskiego partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji" - dodają.

"Będąc obywatelami Polski, czujemy się również obywatelami Europy, dlatego świadomi znaczenia wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski w Unii Europejskiej, apelujemy do Komisji Europejskiej oraz do Rady Unii Europejskiej o pozostanie wiernymi podstawowym wartościom zapisanym w artykule 2 traktatu o Unii Europejskiej" - czytamy.

"Ostatnią instancją, która może obronić polską praworządność, jest Unia Europejska. Nie będzie demokratycznej Polski bez państwa prawa. Nie będzie Europy bez wartości. Nie będzie wolności bez praworządności" - kończą autorzy.

d448gi9

Pod listem podpisali się byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski, a także byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka oraz Kazimierz Marcinkiewicz. W gronie sygnatariuszy listu znalazło się także kilku byłych ministrów spraw zagranicznych: Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Adam Rotfeld oraz Radosław Sikorski oraz byli opozycjoniści: Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Zbigniew Bujak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d448gi9

Podziel się opinią

Share

d448gi9

d448gi9
Więcej tematów