PolskaPolscy poszukiwacze zaginionych świątyń

Polscy poszukiwacze zaginionych świątyń

Polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem
prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo rozpoznają chrześcijańskie skarby
starożytnego Ptolemais. Marzy im się odkrycie kościoła, w którym
działał biskup Synezjusz z Cyreny - pisze "Nasz Dziennik".

Wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt polscy archeolodzy zdołali już wykryć sześć, a może nawet siedem kamiennych wczesnochrześcijańskich kościołów w Ptolemais, antycznym mieście leżącym na terenie dzisiejszej Libii. Badane od kilku lat stanowisko archeologiczne wciąż kryje w sobie niespodzianki.

Zdaniem uczonych, decyduje o tym jego olbrzymia powierzchnia oraz fakt, że jak mało które ze starożytnych miast zachowało się ono w dość dobrym stanie do naszych czasów. Wiosną przyszłego roku uczestnicy projektu "Chrześcijańskie Ptolemais" chcą rozkopać jeden z rozpoznanych kościołów - wyjątkową bazylikę z umieszczonym na zewnątrz baptysterium.

Dotychczasowe badania polskiej misji archeologicznej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Ptolemais dotyczyły przede wszystkim budynków o charakterze cywilnym. Do najbardziej spektakularnych odkryć należało m.in. odkopanie luksusowej "Willi z widokiem" z III w. przed n.Chr., którą zdobiły piękne mozaiki i freski o motywach mitologicznych. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
polacychrześcijanieodkrycie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)