Trwa ładowanie...
d2gkvvb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Polscy policjanci mają około 6 tys. starych pistoletów

Polscy policjanci mają na wyposażeniu wciąż ok. 5,7 tys. pistoletów starego typu; niektóre egzemplarze liczą po ok. 40 lat. Większość użytkuje jednak jako broń osobistą ok. 93 tys. nowoczesnych pistoletów Glock i P99 - wynika z danych Komendy Głównej Policji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy policjanci mają około 6 tys. starych pistoletów
(WP.PL, Fot: Robert Kulig)
d2gkvvb

Policja chciałaby, by wszyscy funkcjonariusze dysponowali nowoczesną bronią, ale na razie nie wiadomo, kiedy stare modele ostatecznie znikną z policyjnych kabur. Zależy to od pieniędzy, jakie służba będzie miała na zakup nowego uzbrojenia.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski, pistoletami nowego typu posługuje się obecnie ponad 94 proc. policjantów.

- Użytkowanych jest 78,5 tys. pistoletów P99, a także 14,1 tys. pistoletów Glock. Zaledwie 5,8 proc. funkcjonariuszy użytkuje broń starego typu. Jest ona w pełni bezpieczna i sprawna. Pistolety takie znajdują się na stanie głównie tych policjantów, którzy w ramach swych codziennych obowiązków nie muszą z niej korzystać, bo pracują np. za biurkiem - podał Sokołowski.

d2gkvvb

Broń starszego typu, którą policja ma na stanie, to liczące nawet ok. 40 lat P-64 czy też pochodzące sprzed 30 lat P-83.

- Osoba, która potrafi strzelać, strzeli z każdej broni - także z P-64. Regularny trening strzelecki przechodzą również policjanci, którzy na co dzień pracują za biurkiem. Podstawową wadą konstrukcji P-64 jest pojemność magazynka mieszczącego tylko sześć nabojów. Jest to też mały pistolet, często zbyt mały jak na policyjną dłoń - powiedział instruktor strzelań policyjnych i instruktor strzelectwa sportowego Roman Tobolski.

Jak dodał, regularnie przeglądane przez rusznikarza egzemplarze zachowują pełną sprawność nawet mimo wielu lat używania.

Według Tobolskiego, broń osobista noszona obecnie przez policjantów w Polsce jest równie nowoczesna jak uzbrojenie funkcjonariuszy w innych krajach europejskich.

W ubiegłym roku Biuro Logistyki Policji KGP zakupiło 9,5 tys. pistoletów P99 oraz 500 pistoletów P99 w wersji szkolnej za łączną kwotę 13,7 mln zł. W tym roku policja kupiła w radomskim Łuczniku kolejne pół tysiąca sztuk broni szkolnej tego samego typu. Koszt zakupu wyniósł 828 tys. zł.

d2gkvvb

Podziel się opinią

Share

d2gkvvb

d2gkvvb
Więcej tematów