Polscy obrońcy życia do RE: nie upowszechniać aborcji!
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia,
reprezentująca ok. 140 polskich organizacji prorodzinnych, apeluje
do członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o odrzucenie
rezolucji w sprawie upowszechniania legalnej aborcji w Europie.
Federacja podkreśla, że raport Komitetu Równych Szans i Możliwości dla Kobiet i Mężczyzn RE, postulujący upowszechnienie legalnej aborcji i edukacji seksualnej, który jest podstawą tej rezolucji, "jest raportem ideologicznym, nieopierającym się na sprawdzalnych faktach dotyczących skutków ochrony życia człowieka w krajach, które ją zapewniają".
Przeciwstawiając temu raportowi polskie raporty rządowe o funkcjonowaniu prawa chroniącego ludzkie życie od jego poczęcia, autorzy apelu podkreślają, że polskie ustawodawstwo w tej kwestii sprzyja zarówno ochronie zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet, jak i ich poczętych dzieci.
"W wyniku wprowadzenia tego ustawodawstwa nie tylko zdecydowanie spadła liczba przeprowadzanych aborcji, ale także zmniejszyła się liczba poronień samoistnych, liczba kobiet umierających w wyniku ciąży i porodu, liczba porzucanych noworodków czy wczesnych urodzeń. W Polsce nie ma napięć związanych z prawem chroniącym życie, które większość społeczeństwa popiera, co dokumentują badania społeczne" - podkreślają autorzy apelu.
Przypominają w nim również, że raport Komitetu powstał w podobnym czasie jak coraz bardziej popularna inicjatywa Stolicy Apostolskiej dotycząca światowego moratorium na dokonywanie aborcji. "Żałujemy, że Komisja swoim autorytetem nie wsparła tej wybitnie humanitarnej inicjatywy" - podkreślają obrońcy życia.
"Byłoby wyjątkowo źle, gdyby Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podjęło rezolucję, która uderzałaby w podstawowe prawa człowieka do życia i rozwoju, gdyby zignorowała korzystne skutki społeczne i zdrowotne wynikające z rozwiązań prawnych chroniących ludzkie życie. Oznaczałoby to także niedopuszczalną ingerencję w samostanowienie państw w kwestii ochrony ludzkiego życia" - uważają autorzy apelu.
W raporcie z 18 marca Komitet ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaapelował o zalegalizowanie aborcji w tych państwach członkowskich, które tego do tej pory nie uczyniły. Zwrócono w nim również uwagę na fakt, że nawet w państwach członkowskich, gdzie aborcja jest legalna, nie zawsze istnieją warunki gwarantujące kobiecie rzeczywistą możliwość skorzystania z tego prawa.
W dokumencie napisano, że "w niektórych państwach, takich jak Polska, lekarze odmawiają przeprowadzenia aborcji ze względu na swoje moralne przekonania". Podkreślono, że ograniczenia prawne mogą prowadzić do powstania "rynków alternatywnych".
Raport, przyjęty przez zdecydowaną większość członków Komitetu, zachęca wszystkie państwa członkowskie do zagwarantowania kobietom możliwości rzeczywistego korzystania z prawa do przerwania ciąży i zniesienia ograniczeń utrudniających dostęp do bezpiecznej aborcji de iure i de facto poprzez stworzenie odpowiednich warunków w sferze opieki zdrowotnej i psychicznej oraz zaoferowanie właściwego pokrycia kosztów.