Trwa ładowanie...
20-10-2014 17:00

Polscy misjonarze w Republice Środkowoafrykańskiej: należy wywierać presję na rząd Francji

Polska musi wywierać nacisk na rząd Francji, by interweniował w sprawie porwania ks. Mateusza Dziedzica i aby władze Republiki Środkowoafrykańskiej nawiązały oficjalny kontakt z porywaczami - oświadczyli polscy misjonarze w RŚA.

Polscy misjonarze w Republice Środkowoafrykańskiej: należy wywierać presję na rząd FrancjiŹródło: AFP, fot: Issouf Sanogo
d4fbl2i
d4fbl2i

Polskiego misjonarza uprowadzono w nocy z 12 na 13 października z misji w Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej. Po pertraktacjach rebelianci z tzw. grupy Miskina wywieźli w stronę Zoukombo przy granicy z Kamerunem jedynie ks. Dziedzica. Drugi ksiądz - Leszek Zieliński - pozostał na misji.

Rebelianci chcą wymienić księdza za jednego ze swoich przywódców więzionego w Kamerunie. Kilka tygodni temu ci sami rebelianci zatrzymali w tym celu 20 Kameruńczyków.

Apel do Francji

Ks. Mirosław Gucwa, który jest wikariuszem generalnym tamtejszej diecezji i jako jedyny ma obecnie telefoniczny kontakt z uprowadzonym, jak i z porywaczami, powiedział, że nie ma obecnie żadnych informacji odnośnie postępów w działaniach władz RŚA czy Kamerunu, podjętych w celu uwolnienia polskiego misjonarza.

- Nie miałem żadnego sygnału, aby władze państwowe RŚA czy Kamerunu spotkały się lub rozmawiały z samymi porywaczami. Myślę, że wcześniej czy później władze muszą zacząć z nimi rozmawiać i ta sytuacja musi się zmienić. Na pewno potrzebna jest rozmowa z rządem francuskim. To jest ewidentne, bowiem Republika Środkowoafrykańska to jest była kolonia francuska i są tu obecne wojska francuskie oraz przedstawiciele rządu. Mam nadzieję, że takie naciski na rząd Francji są wywierane - powiedział ks. Gucwa.

d4fbl2i

Porwany ksiądz

Pytany o stan zdrowia uprowadzonego ks. Dziedzica odparł, że czuje się on dobrze i jest "w miarę dobrze traktowany". - Rozmawiałem z księdzem Mateuszem wczoraj przez telefon. Z tego, co słyszę po głosie i z tego co mówi, wnioskuję, że czuje się dobrze. Na pewno rozmawia z porywaczami o całej tej sytuacji, ale nie może wszystkiego mi przez telefon powiedzieć, dlatego że cały czas obok siebie ma swojego "stróża", a rozmawiamy najczęściej po francusku lub w lokalnym języku sango - powiedział ks. Gucwa.

Dodał, że każdego dnia próbuje rozmawiać z ks. Dziedzicem, lecz nie zawsze jest to możliwe m.in. ze względu na zasięg telefonu komórkowego porwanego duchownego.

"Trzeba naciskać na Francję"

O potrzebie rozmów z rządem Francji mówiłtakże ks. Leszek Zieliński, który pozostał na misji w Baboua, z której uprowadzono polskiego misjonarza.

- Żeby uwolnić księdza Mateusza, musi zainterweniować rząd Francji. Dlatego polska strona musi wywierać naciski na rząd we Francji, bo rozmowy z rządem RŚA nic nie dadzą. Tutaj dla porywaczy rozmowy z rządem Republiki Środkowoafrykańskiej nic nie znaczą. Tutaj tylko i wyłącznie Francja może zrobić najwięcej. Trzeba naciskać nieustannie na Francje, aby ona zainterweniowała - przekonywał ks. Zieliński.

d4fbl2i

Dodał, że misja w Baboua jest obecnie ochraniana przez wojska ONZ, a do pomocy w pracy duszpasterskiej został skierowany przez miejscowego biskupa afrykański duchowny.

Starania Polski

W sobotę krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas poinformował, że w sprawie uprowadzonego polskiego misjonarza z diecezji tarnowskiej do Kamerunu udała się delegacja Republiki Środkowoafrykańskiej.

Zaraz po porwaniu strona kościelna nawiązała kontakt z porywaczami księdza i duchownemu dostarczono lekarstwa i wodę pitną. Ks. Dziedzic miał przy sobie telefon i po porwaniu kontaktował się m.in. z macierzystą diecezją tarnowską.

d4fbl2i

W polskim MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w stałym kontakcie z Komisją Episkopatu Polski ds. misji, oraz zespół międzyresortowy w tej sprawie. Według resortu dyplomacji sprawa ma charakter lokalny, a porywacze to jedno z mniejszych ugrupowań, raczej o charakterze rabunkowym niż politycznym, działające na granicy RŚA i Kamerunu.

W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje 32 polskich misjonarzy.

Nadal obowiązuje zalecenie MSZ, by nie udawać się do Republiki Środkowoafrykańskiej. Obecnie sytuacja wewnętrzna w tym kraju jest bardzo trudna. W RŚA działają trzy misje zagraniczne: misja pokojowa ONZ MINUSCA, misja Unii Europejskiej EUFOR CAR oraz misja specjalna Francji - Sangaris. W skład misji EUFOR CAR wchodzi polski kontyngent liczący ok. 50 żołnierzy.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj