Polscy matematycy znaleźli dowód na hipotezę sprzed 25 lat
25 lat szukano dowodu na hipotezę Bernoulliego. Udało się Polakom. Dr hab. Witold Bednorz i prof. Rafał Latała znaleźli dowód hipotezy i usłyszeli słowa uznania od Michela Talagranda - autora hipotezy. Polscy naukowcy efekt swojej pracy przedstawili w prestiżowym "Annals of Mathemathics".
Francuski matematyk, autor hipotezy, po zapoznaniu się z pracą Polaków wyraził swoje uznanie i stwierdził, że "ich dowód jest po prostu oszałamiająco piękny". Talagranda zaoferował nagrody za rozwiązanie pięciu problemów matematycznych. Polskim naukowcom udało się rozwikłać to najtrudniejsze i najwyżej wycenione przez francuskiego matematyka.
Oprócz uznania, dwóch naukowców z Polski otrzyma również 5 tys. dolarów nagrody.
O czym mówi hipoteza rozwikłana przez naszych rodaków? "Istnieją zasadniczo tylko dwa sposoby szacowania supremum procesu Bernoulliego (z grubsza biorąc, można o takich procesach myśleć jako o kolejnych sumach częściowych szeregów, do których wyrazów dostawiane są losowe znaki, niezależnie, ale z tym samym, ustalonym rozkładem) - jeden sposób polega na ograniczeniu jednostajnym i brutalnym dostawieniu modułów, drugi zaś na szacowaniu przez supremum dominującego procesu gaussowskiego" - opisuje Paweł Strzelecki, prodziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Praca Witolda Bednorza i Rafała Latały, opublikowana w "Annals of Mathemathics", nosi tytuł "On the boundedness of Bernoulli processes".