PolskaPolscy malarze w Królikarni

Polscy malarze w Królikarni

Prace sześciu wybitnych polskich malarzy -
Tomasza Ciecierskiego, Tadeusza Dominika, Stefana Gierowskiego,
Jerzego Mierzejewskiego, Leona Tarasewicza i Jana Tarasina -
wystawiono w warszawskiej Królikarni. Wszyscy ci malarze
stanowią radę artystyczną fundacji Pro Picturae.

Fundacja Malarstwa Europejskiego Pro Picturae powstała pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy prof. Jerzego Mierzejewskiego. Rada artystyczna, której członkami, obok Mierzejewskiego, są Ciecierski, Dominik, Gierowski, Tarasewicz i Tarasin - czuwa nad merytoryczną stroną działań fundacji.

Jak wyjaśnia kurator Królikarni, Radosław Mleczko, właśnie w pracowni Jerzego Mierzejewskiego zrodził się pomysł zaproszenia do udziału w jednej wystawie artystów, którzy "często spotykali się w wielu miejscach i sytuacjach", a niedawno utworzyli radę programową fundacji.

Zaproszeni artyści sami zaproponowali, które prace powinny znaleźć się na wystawie, typując przede wszystkim dzieła najnowsze. Sami także doglądali ich montażu. Ekspozycja obejmuje 36 prac.

Mottem, które przyświecało twórcom wystawy, są słowa wybitnego interpretatora muzyki Bacha, kanadyjskiego pianisty Glenna Goulda: "Celem sztuki nie jest spowodowanie chwilowego wydzielania się adrenaliny, ale stopniowe budowanie, na przestrzeni całego życia, stanu oczarowania i wewnętrznego spokoju".

Fundacja Pro Picturae przymierza się do realizacji kilku projektów artystycznych. Wśród nich jest m.in. utworzenie lokalnych kolekcji malarstwa, w formie stałych wystaw, w kilku miastach powiatowych: Nałęczowie, Rożnowie, Dębnie k. Tarnowa, Polanicy, Siedlcach, Ciechocinku, Kaliszu i Bochni.

Podstawą do stworzenia tych kolekcji są dzieła wypożyczone ze zbiorów muzeów narodowych i od artystów współpracujących z fundacją.

Celem projektu jest dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców - społeczności lokalnych, uczniów, a w przypadku miejscowości uzdrowiskowych także kuracjuszy. Kolekcje mają się przyczynić do ożywienia życia kulturalnego, integracji środowisk lokalnych ze środowiskiem twórców, a także uaktywnienia lokalnych instytucji, takich jak szkoły czy domy kultury, i władz, np. urzędów gmin.

Inny projekt fundacji to cykl wielkich ekspozycji malarstwa polskiego "Wielkie powroty", organizowany we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie. W ramach cyklu zorganizowanych zostanie pięć wystaw, na których pokazane będą prace ze Lwowa, Izraela, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji. Ekspozycja trafi do kilku miast Polski.

W planach fundacji jest także zorganizowanie wystawy monograficznej Jana Lebensteina. Zbiór prac artysty - grafiki, akwarele i gwasze, przekazane do Muzeum Literatury przez Joannę Żamojdę - będzie wzbogacony o prace olejne z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawa ma być pokazana w Warszawie i Wrocławiu. Być może uda się także przenieść ją do Paryża i Wiednia - miast związanych z osobą artysty.

Wystawa w Królikarni będzie czynna do 21 września.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)