Trwa ładowanie...
dp9o901
Dziennik Polski

Polscy księża "hitem" eksportowym

Polscy księża coraz częściej emigrują z Polski - informuje "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy księża "hitem" eksportowym
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
dp9o901

Polscy duchowni to kolejna grupa zawodowa - po hydraulikach, kierowcach, lekarzach i pielęgniarkach - która jest naszym "hitem" eksportowym. Biskupi m.in. Irlandii, Islandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii wysyłają błagalne listy do Episkopatu Polski z prośbą o przysłanie im polskich księży.

W Europie z roku na rok ubywa księży. Nad Wisłą, co prawda, też z roku na rok jest mniej powołań, ale na brak duchownych nie narzekamy. Jest ich w całym kraju prawie 22 tys. W sumie ze wszystkich polskich diecezji wyjechały już ponad 4 tys. kapłanów. Bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji, twierdzi, że "nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby" hierarchów z zagranicy. Jego zdaniem, jakość pracy polskich księży jest na wysokim poziomie.

- Ci, którzy pracują poza krajem, są bardzo gorliwi. Ale ich propozycje duszpasterskie nie zawsze spotykają się z oczekiwaną odpowiedzią, bo jedynie 10-15 proc. Polaków za granicą w miarę systematycznie chodzi do kościoła - stwierdza bp Wiesław Lechowicz.

dp9o901

Podziel się opinią

Share
dp9o901
dp9o901
Więcej tematów