Trwa ładowanie...
ycipk-3tl0ct

"Polscy biskupi kryli przestępców". Poseł Nowoczesnej złożył zawiadomienie do prokuratury

Adam Szłapka zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez niektórych biskupów Kościoła Katolickiego. Sprawa dotyczy raportu o pedofilii, opublikowanego przez Episkopat. Polityk wniosek argumentuje brakiem złożenia zawiadomienia ws. przestępstw o charakterze seksualnym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Szłapka złożył do prokuratury zawiadomienie na polskich biskupóów
Adam Szłapka złożył do prokuratury zawiadomienie na polskich biskupóów (Forum, Fot: Adam Chelstowski)
ycipk-3tl0ct

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka złożył w środę w Prokuraturze Rejonowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych polskich biskupów. Duchowni mieli nie zawiadomić odpowiednich organów o naruszeniach o charakterze seksualnym z osobami małoletnimi.

To efekt raportu opublikowanego przez Episkopat o pedofilii w Kościele Katolickim. Od 1990 r. otrzymano 382 zgłoszenia o wykorzystywaniu nieletnich przez księży. Łącznie, niepotwierdzonych przypadków było 625. W 25 proc. przypadków sprawcy przestępstw zostali wydaleni ze stanu duchownego. 10 proc. zakończyło się uniewinnieniem oskarżonych.

ycipk-3tl0ct

Według posła Nowoczesnej zestawienie wskazuje, że Konferencja Episkopatu Polski była w posiadaniu danych dotyczących zjawiska pedofilii i wykorzystywania seksualnego w polskim Kościele. "Mimo pełnej świadomości o przestępstwach nie złożono zawiadomienia. Biskupi nie podjęli żadnych realnych kroków, by z tym zjawiskiem walczyć" - twierdzi.

Polityk przywołuje art. 240 kodeksu karnego, który mówi o tym, że kto nie zawiadamia właściwych organów o popełnienia przestępstwa m.in. o charakterze seksualnym, podlega karze pozbawienia wolności. "Polscy biskupi nie tylko o tych przestępstwach wiedzieli, ale tych przestępców kryli" - posumował na Facebooku złożenie wniosku Szłapka.

Zobacz także: Rostowski o gejach w PiS. Czarnecki zszokowany

ycipk-3tl0ct

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tl0ct

ycipk-3tl0ct
ycipk-3tl0ct