PolskaPolscy archeolodzy odkryli skarb faraonów

Polscy archeolodzy odkryli skarb faraonów

Dwie półmetrowej wysokości złote figurki stojących mężczyzn, które są prawdziwą sensacją archeologiczną, odkryła Polska Ekspedycja Archeologiczna do Wschodniej Delty Nilu - poinformował archeolog Piotr Kołodziejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

22.03.2006 | aktual.: 22.03.2006 20:21

Znalezisko pochodzi sprzed powstania zjednoczonego państwa egipskiego (ok. 3100 p.n.e.). Archeolodzy uważają, że mogą to być pierwsze odkryte wizerunki faraona, władcy nieznanego dotąd z imienia. Prace polskich archeologów na stanowisku Tell el-Farcha, położonym w północno-wschodniej Delcie Nilu, prowadzone są od 1998 roku.

Podczas rozpoczętego niedawno kolejnego sezonu wykopalisk polscy archeolodzy odkryli dwa depozyty. Jednym jest zespół ponad 60 przedmiotów z ok. 3000 p.n.e. - z czasów panowania pierwszych władców Egiptu. Specjaliści uważają, że znalezisko to jest kolejnym dowodem na istnienie w tym miejscu centrum kultowego w początkach egipskiej państwowości.

Jak poinformowali prof. Krzysztof Ciałowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, większość spośród odnalezionych przedmiotów wykonana jest z niezwykle cennej w starożytności kości słoniowej, a także z kamienia i metalu. Są to głównie figurki zwierząt i ludzi, a także plakietki, pieczęcie cylindryczne, modele narzędzi i miniaturki naczyń.

Prawdziwą sensacją jest jednak znaleziony ostatnio depozyt, składający się z dwóch mniej więcej półmetrowych złotych figurek stojących mężczyzn, wykonanych z najdrobniejszymi szczegółami ze złotej blachy oraz rytualnych noży krzemiennych sprzed powstania zjednoczonego państwa egipskiego (ok. 3100 p.n.e.).

Dotychczas w Tell el-Farcha odkryto najstarsze egipskie centrum browarnicze, rezydencję z okresu przedfaraońskiego oraz świątynię i cmentarzysko z okresu panowania I dynastii.

Źródło artykułu:PAP
egiptpolacyskarb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)