Trwa ładowanie...
Sylwia Skorstad
14-04-2015 10:41

Polka stworzyła społeczną kampanię reklamową, która poruszyła Norwegów

Co robią Polacy w Norwegii - malują domy, pracują w przetwórniach rybnych? Tak, ale też leczą ludzi, wykładają na uniwersytetach, organizują wystawy i robią reklamy, które są w stanie poruszyć cały kraj. Za swoją kreatywność Magdalena Kamøy zdobyła już wiele laurów w branży reklamowej. Tym razem została dostrzeżona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, która uhonorowała ją nagrodą "Wybitnego Polaka" w Norwegii.

Polka stworzyła społeczną kampanię reklamową, która poruszyła NorwegówŹródło: fot. Joanna Czyżewska
d3f1fkx
d3f1fkx

Kampania społeczna, którą współtworzyła Magdalena Kamøy, poruszyła Norwegów. Pokazała chorych na raka w zupełnie innym niż dotąd świetle i zmieniła podejście do problemu większości populacji.

Widzowie zobaczyli ludzi zmagających się z chorobą nowotworową nie jako podłamanych i ciągle borykających się ze skutkami ubocznymi terapii pacjentów, ale osoby dbające o aktywność fizyczną, seksowne, skoncentrowane na zachowaniu witalności. "Nareszcie optymistyczne podejście do tematu, który przeraża wszystkich" - pisał o projekcie dziennik "Aftenposten".

Pomysłową i wzruszającą przeróbkę teledysku "Call on me" (zobacz) obejrzało w Norwegii pół miliona osób. Za stosunkowo niewielkie pieniądze uzyskano mocny efekt, bo kampania zyskała duży zasięg. W niedzielę w Oslo jej współtwórczyni, Magdalena Kamøy, odebrała nagrodę w konkursie "Wybitny Polak" w Norwegii. Wraz z nią nagrodzono inne niezwykłe osobowości pochodzące znad Wisły.

Wybitni Polacy

Konkurs "Wybitny Polak" w Norwegii odbył się już po raz piąty. Jego celem jest promowanie tych postaci, które w swoich dziedzinach zdobyły uznanie i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Godła Promocyjnego Teraz Polska, a za edycje zagraniczne odpowiadają poszczególne komitety. W Norwegii konkurs organizuje stowarzyszenie UCI "The Young Polish Norwegian Professionals Association" przy wsparciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo.

d3f1fkx

W tym roku obok Magdaleny Kamøy doceniono działacza polonijnego Andrzeja Tomaszewicza, który zdobył tytuł w kategorii Osobowość. W kategorii Nauka komisja nagrodziła profesora archeologii morskiej Marka E. Jasińskiego i wyróżniła chirurga ucha Grzegorza Einera Jabłońskiego. Najwięcej aplikacji zgłoszono do kategorii Kultura i w niej było w tym roku najwięcej laureatów. Tytuł zdobyła reżyser Maria Fuglevaag Warsińska Varsi, a wyróżnienia opiekunka polskiego księgozbioru Urszula Lach oraz zajmujący się kowalstwem artystycznym Arkadiusz Gawęcki.

Dobre pomysły

Kampania, przy kreowaniu której pracowała Kamøy, sprawiła, że na łamach największych norweskich dzienników zaczęto dyskutować o wizerunku ludzi cierpiących na nowotwór. Część czytelników i naukowców krytykowała kontrowersyjny pomysł, zarzucając twórcom, że niepotrzebnie postawili na przekaz seksualny, ukazując tańczące kobiety jak obiekty do wizualnego oceniania. Większości jednak spodobał się lekki ton kampanii i jej przesłanie. Obecnie dwie trzecie Norwegów docenia znaczenie aktywności fizycznej w terapii nowotworowej.

Kampania "Aktiv mot kreft" to tylko jeden z wielu kreatywnych pomysłów Magdaleny Kamøy. Polka ma na koncie wiele projektów, które zostały docenione w Norwegii i za granicą. Trzy lata po przeprowadzce z Polski nad fiordy była już na liście dziesięciu najlepszych twórców reklamy w Norwegii. Dokonała tego jako jedyny obcokrajowiec.

Pracowała w najlepszych agencjach reklamowych w kraju i zdobyła prestiżowe w branży nagrody, w tym trzy "reklamowe Oscary" na międzynarodowym festiwalu reklamy w Cannes. Reprezentowała też Norwegię w Cannes jako członek jury w kategorii film reklamowy.

d3f1fkx

Obecnie Polka jest partnerem i dyrektorem kreatywnym agencji reklamowo-PR-owej Trigger. Agencja ta została niedawno okrzyknięta najlepszą tego typu firmą w krajach nordyckich i trzecią na świecie.

Dwie miłości

Na gali wręczenia statuetek Wybitnym Polakom obecny był między innymi burmistrz Oslo Fabian Stang. Mówił o tym, jak Polacy i Norwegowie potrzebują siebie na wzajem i jak wiele mogą się od siebie nauczyć - zaangażowania w pracę, kreatywności, entuzjazmu. Pozwolił sobie na osobistą dygresję i opowiedział o swojej polskiej lekarce, która prezentując mu warianty terapii podkreśla, która z nich będzie mniejszym kosztem dla społeczeństwa. Burmistrz podsumował humorystycznie, że Polacy w Norwegii codziennie uczą Norwegów, a istotnym pytaniem jest: "A ile to nas wszystkich będzie kosztowało?"

Magdalena Kamøy odbierając wyróżnienie dla Wybitnej Polki 2015 wyznała, że bezgranicznie zakochała się z wzajemnością w Norwegii. Jednocześnie nie przestała kochać Polski.

d3f1fkx

- Połączenie tych dwóch miłości jest moim zdaniem kluczem do sukcesu Polaków w Norwegii - przekonywała. - Zachować swoją tożsamość, a jednocześnie całkowicie otworzyć się na nową kulturę, język i ludzi, to umiejętność, która pozwala rozwinąć swoją kreatywność i korzystać z niej w pełni.

Wśród laureatów polskiej edycji konkursu "Wybitny Polak" są między innymi takie osobistości jak: Andrzej Wajda, Marek Belka i Krzysztof Penderecki.

Tytuł i lead pochodzą od redakcji.

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj