Trwa ładowanie...

"Polityka zagraniczna przynosi sukcesy". Witold Waszczykowski uradowany. Polska członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Niebywały sukces polskiej dyplomacji. Po 20 latach nasz kraj został wybrany jednym z niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wyjaśniamy, co na tym zyskujemy.

"Polityka zagraniczna przynosi sukcesy". Witold Waszczykowski uradowany. Polska członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZŹródło: PAP/EPA, fot: JUSTIN LANE
dh49eky
dh49eky

Decyzję RB ONZ z okrzykiem radości przyjął minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zebrał gratulacje od członków Organizacji.

- Rezultat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Cały świat nas dobrze postrzega. Sukces ma wielu rodziców. Dziękuje prezydentowi, premier oraz całemu mojemu zespołowi - powiedział minister na konferencji prasowej.

- Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań - dodał Waszczykowski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Otrzymała 190 głosów, dwa państwa się wstrzymały.

Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Nasz kraj reprezentował grupę państw Europy Wschodniej (EEG), Kuwejt - Grupę Azji i Pacyfiku, Peru - Grupę Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa - Grupę Afrykańską.

Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG. Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Co z tego?

O uczestnictwie Polski w najważniejszym organie ONZ pisał reporter WP Oskar Górzyński. Wyjaśnił, że rola państw pełniących rolę niestałych członków Rady Bezpieczeństwa jest zwykle niewielka w porównaniu do pozycji mocarstw będących stałymi członkami, posiadających prawo weta.

dh49eky

Daje jednak szanse na zyskanie większego prestiżu i wzmocnienia siły swojego przekazu. Zdaniem MSZ, już sama kampania na rzecz członkostwa przyniosła Polsce korzyści.

Kulisy słynnego zdjęcia prezydenta w Brukseli. Zobacz wideo

dh49eky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh49eky
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj