"Polityka" liderem po I kwartale
"Polityka" jest w dalszym ciągu najchętniej kupowanym tygodnikiem opinii - wynika z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.
W I kwartale 2005 roku średnia sprzedaż "Polityki" wyniosła 175 tys. egz. i była niższa niż w pierwszym kwartale 2004 roku o 7,5 proc. Na drugie miejsce spadł dotychczasowy lider "Newsweek Polska" - 165 tys. egz. (spadek o 18 proc.) a na trzecim uplasował się tygodnik "Wprost" - 163 tys. egz. (spadek o 6 proc.).
Czwarte miejsce zajmuje w dalszym ciągu "Przekrój", które sprzedaż spadła aż o prawie 20 proc. do poziomu 88 tys. egzemplarzy.
Średnia sprzedaż "Przeglądu" wyniosła 35 tys. egz. (spadek o 13 proc.).
Tymczasem marcowe wyniki sprzedaży tygodników opinii pokazują zmianę na pozycji lidera, którym został "Wprost" z wynikiem 186 tys. sprzedanych egzemplarzy.
Na drugie miejsca spadła "Polityka" - 185,5 tys. egz. a tu za nią: "Newsweek Polska" - 175 tys. egz., "Przekrój" - 96 tys. egz. i "Przegląd" - 36 tys egz..
Jak podaje "Rzeczpospolita" sprzedaż tygodników opinii spada od półtora roku. Trendu spadkowego nie udaje się powstrzymać mimo dołączania płyt z dokumentami, przewodników, wprowadzania dodatków. Kampanie reklamowe przyciągają nowych czytelników tylko na chwilę.
Dlaczego tygodnikom opinii tak znacząco ubywa czytelników? Profesor Marian Gierula, prasoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, uważa, że głównym winowajcą jest tempo życia, uniemożliwiające poświęcanie czasu na dogłębne analizy.
- Poza tym na rynku zaczyna dominować system komunikacji elektronicznej - dodaje. Według niego, nie bez znaczenia może być zaangażowanie tygodników w spory polityczne, co może zniechęcać czytelników.
A jaka jest Państwa opinia?