PolskaPolityczny rywal bierze górę nad premierem

Polityczny rywal bierze górę nad premierem

Grzegorz Napieralski wyprzedził w lutym premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sondażu CBOS badającym zaufanie do polityków. W lutym, tak jak przed miesiącem, największym zaufaniem respondentów cieszył się prezydent Bronisław Komorowski.

Polityczny rywal bierze górę nad premierem
Źródło zdjęć: © WP.PL

22.02.2011 | aktual.: 23.02.2011 11:27

Według najnowszego sondażu CBOS, głowie państwa ufa 65% badanych; brak zaufania do Komorowskiego deklaruje 15% badanych.

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął w lutym szef SLD, któremu ufa 51% badanych (wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu ze styczniem), a nie ufa 14% (bez zmian w porównaniu z minionym miesiącem).

Pod względem liczby pozytywnych ocen Napieralski wyprzedził w lutym premiera oraz szefa MSZ. Jak zauważa CBOS, awans na drugie miejsce przewodniczący SLD zawdzięcza jednak przede wszystkim pogorszeniu ocen Tuska i Sikorskiego, przy utrzymujących się dobrych własnych notowaniach.

Premier i minister spraw zagranicznych cieszą się w lutym takim samym poziomem zaufania - uzyskali po 47% deklaracji zaufania. Szefowi rządu nie ufa jednak ponad dwukrotnie więcej osób (34%) niż szefowi MSZ (16%).

W porównaniu do stycznia zaufanie do premiera spadło o pięć punktów procentowych, a o cztery punkty procentowe wzrosła nieufność wobec niego. Sikorskiemu przed miesiącem ufało o cztery punkty procentowe więcej osób; o trzy punkty procentowe mniej badanych deklarowało w styczniu brak zaufania do szefa MSZ.

Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 27% ankietowanych (spadek o cztery punkty procentowe). Brak zaufania do szefa PiS deklaruje 56% respondentów, co czyni go zdecydowanym liderem rankingu nieufności. W styczniu Kaczyńskiemu nie ufało 51% badanych.

Drugie miejsce pod względem deklarowanej przez respondentów nieufności zajmuje poseł PiS, szef parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz. Nie ufa mu 41% badanych. Zaufanie do niego zadeklarowało 21% respondentów. Macierewicz został w lutym po raz pierwszy uwzględniony w sondażu CBOS.

Po 41% ankietowanych zadeklarowało zaufanie do wicepremiera i szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka, prezesa NBP Marka Belki oraz byłego szefa NBP Leszka Balcerowicza. Przed miesiącem zaufanie do Pawlaka deklarowało o dwa punkty procentowe więcej osób, do Belki o dwa punkty procentowe mniej, a do Balcerowicza o osiem punktów procentowych więcej. Pawlakowi nie ufa 25% respondentów (wzrost o cztery punkty procentowe), Belce 15% (wzrost o trzy punkty procentowe), a Balcerowiczowi 24% (wzrost o pięć punktów procentowych).

Stabilnym poziomem zaufania cieszy się minister zdrowia Ewa Kopacz. Zaufanie do niej ma 40% respondentów (wzrost o jeden punkt procentowy), a 28% (wzrost o jeden punkt procentowy) deklaruje, że nie ufa szefowej resortu zdrowia.

Wzrosło natomiast zaufanie do przewodniczącego międzyresortowej komisji ustalającej przyczyny katastrofy smoleńskiej szefa MSWiA Jerzego Millera, któremu ufa 37% respondentów (wzrost o 10 punktów procentowych; jest to największy wzrost zaufania w lutowym rankingu). Nie ufa mu 18% respondentów (wzrost o jeden punkt procentowy)

Zaufaniem nieco ponad jednej trzeciej respondentów cieszą się marszałek sejmu Grzegorz Schetyna (35%, w styczniu 33%) oraz doradca prezydenta Tomasz Nałęcz (34%, w styczniu 32%). Schetynie nie ufa 21% respondentów (o dwa punkty procentowe więcej niż przed miesiącem), a Nałęczowi 11% (o dwa punkty procentowe więcej niż w styczniu).

Kolejne miejsca w lutowym rankingu zajmują: minister obrony Bogdan Klich (29% deklaracji zaufania; w styczniu 32%), przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki (28%; w styczniu 30%) oraz liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska (28%; w styczniu 33%).

Co czwarty badany darzy zaufaniem marszałka senatu Bogdana Borusewicza (25%; spadek o jeden punkt procentowy, prawie tyle samo ufa szefowi doradców premiera Michałowi Boniemu (23%; wzrost o jeden punkt procentowy). W lutym Borusewiczowi nie ufało 10% badanych (wzrost o dwa punkty procentowe), a Boniemu 13% (wzrost o trzy punkty procentowe).

Zaufaniem około jednej piątej badanych cieszą się minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (20%; wzrost o trzy punkty procentowe), szef resortu finansów Jacek Rostowski (20%; bez zmian w porównaniu ze styczniem), a także wicemarszałek sejmu z ramienia SLD Jerzy Wenderlich (18%; wzrost o jeden punkt procentowy). Brak zaufania do ministra sprawiedliwości deklaruje 6% badanych (bez zmian w porównaniu z poprzednik badaniem), ministrowi finansów nie ufa 15% ankietowanych (wzrost o jeden punkt procentowy), a Wenderlichowi 11% (wzrost o trzy punkty procentowe).

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak (PSL) cieszy się zaufaniem 15% respondentów (spadek o dwa punkty procentowe), a prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi, który został po raz pierwszy uwzględniony w badaniu, ufa 14% badanych. Fedak nie ufa 12% (spadek o dwa punkty procentowe), a Seremetowi 5%.

Po 12% badanych zadeklarowało zaufanie do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka. Dla ministra oznacza to wzrost zaufania o dwa punkty procentowe, a dla szefa klubu PiS o jeden punkt procentowy. Grabarczykowi nie ufa 28% respondentów (wzrost o cztery punkty procentowe), a Błaszczakowi 19% (wzrost o pięć punktów procentowych).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-9 lutego na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (928)