ŚwiatPolityczny i finansowy chaos w Polsce

Polityczny i finansowy chaos w Polsce

Polski rząd mniejszościowy będzie w czwartek próbował uzyskać wotum zaufania w Sejmie - wśród wzrastającego zaniepokojenia z powodu polityki wewnętrznej i ekonomicznego kierunku Polski - pisze wtorkowy "Financial Times". Brytyjski dziennik zaznacza, że po zakończonych niepowodzeniem negocjacjach koalicyjnych Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską w Polsce zapanował "polityczny i finansowy chaos".

08.11.2005 | aktual.: 08.11.2005 12:46

"Premier Kazimierz Marcinkiewicz stara się zapewnić rządowi poparcie populistycznych partii, bez odstraszania biznesu i unijnych partnerów" - podkreśla "FT".

Dziennik pisze m.in. o poleceniu premiera, by jego ministrowie odwołali w tym tygodniu wywiady dla mediów. "FT" łączy to z wypowiedzią dla tej gazety minister finansów Teresy Lubińskiej. Pani minister - przypomina "FT" - zasugerowała, że hipermarkety są w Polsce niepotrzebne i opowiedziała się za wzrostem deficytu budżetowego.

"Uwagi pani minister przestraszyły inwestorów" - pisze dalej dziennik kół gospodarczych. Dodaje, że złotówka osłabła w stosunku zarówno do dolara jak i do euro.

"FT" podkreśla, że wielu Polaków jest zawiedzionych, iż mimo przedwyborczych obietnic nie udało się utworzyć koalicji PiS i PO. Przypomina także, że PiS w swojej kampanii wyborczej obiecywał odbudowanie silnego państwa, wolnego od korupcji i wiernego tradycyjnym wartościom.

"FT" pisze, że Marcinkiewicz wielokrotnie obiecywał rozsądne zarządzanie ekonomiczne - w tym m.in. zredukowanie w 2006 r. deficytu budżetowego do 30 miliardów złotych. Jak podkreśla gazeta - wiele jednak zależeć będzie od kompromisów z innymi partiami gdyż PiS nie ma większości w parlamencie.

Dziennik dodaje, że po porażce negocjacji z PO, PiS musi zwracać się do radykałów po prawej i lewej stronie politycznej - m.in. Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony.

Patrycja Rojek

Źródło artykułu:PAP
polskarządmarcinkiewicz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)