Trwa ładowanie...

Politycznie bierni, zamknięci na inność. Raport RPO opisuje polskich uczniów

Zamknięcie na uchodźców, homofobiczne tendencje, brak zaufania do tradycyjnych mediów, dystans do Kościoła - to charakteryzuje uczniów polskich szkół średnich. Badania wśród młodzieży przeprowadzono na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Politycznie bierni, zamknięci na inność. Raport RPO opisuje polskich uczniówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d3fi6ye
d3fi6ye

Pytania zadano prawie 400 uczniom, w 6 liceach ogólnokształcących, 6 technikach i 4 szkołach zawodowych.

Zamknięci na inność. Muzułmanin "może się wysadzić"

Twórcy raportu zauważyli, że w zdecydowanej większości uczniowe są przeciwni przyjmowaniu uchodźców do Polski. Wśród odpowiedzi pojawiają się stwierdzenia, że muzułmanom "zawsze może strzelić coś do głowy", mogą się oni również "rzucić z nożem na przechodnia" lub "wysadzić się". Obawy uczniów budzi możliwy, masowy napływ muzułmanów do polskich miast.

Równocześnie większość z nich pozytywnie ocenia Ukraińców, którzy przyjeżdżają do nas pracować. Postrzegają ich jako ludzi, którzy ciężko pracują na swój los, tak jak nasi rodacy za granicą.

Bierni społecznie i politycznie

Raport wskazuje, że uczniowe liceów rzadko biorą udział w demonstracjach i raczej nie angażują się w działalność organizacji społecznych. Wyjątkiem od reguły jest Marsz Niepodległości. Młodzi angażowali się też w Czarny Protest.

d3fi6ye

Rzadka aktywność licealistów ogranicza się tylko do uczestnictwa w wydarzeniach publicznych, zupełnie nie angażują się oni w ich organizacje. Twórcy raportu uznali, że większość uczniów prezentuje bierną postawę społeczną i polityczną.

Nieufni wobec tradycyjnych mediów. Wolą Stonogę

Licealiści raczej nie korzystają z tradycyjnych mediów. Co więcej, nie mają wobec nich zaufania. Często korzystają za to z informacji rozpowszechnianych w internecie. Twórcy raportu zauważyli, że dużą popularnością wśród młodzieży cieszy się Mariusz Max Kolonko i Zbigniew Stonoga.

Raport wskazuje, że licealiści opierają swoje poglądy na strzępach informacji lub zapożyczają je od dorosłych. Działalność dziennikarzy oceniają bardzo krytycznie, a duża grupa jest nawet przekonana, że w Polsce nie ma wolnych mediów.

Unię oceniają pozytywnie, choć dla niektórych to "fabryka kłamstwa"

Uczniowie w większości są pozytywnie nastawieni do Unii Europejskiej. Jednak odsetek przychylnych jest mniejszy niż w badaniach ogólnopolskich. Wśród badanych licealistów było to około 60 proc., podczas gdy w ogólnopolskich sondażach to około 70 proc.

d3fi6ye

Natomiast zdecydowana większość uczniów, nawet tych nastawioych wobec UE sceptycznie, nie chce, aby Polska opuściła unijne struktury. Choć pojawiały się opinie, że Unia to "fabryka kłamstwa". Twórcy raportu zauważają, że ten negatywny wizerunek unijnego przywództwa świadczy o jego poważnym deficycie moralnym i wizerunkowym.

Zdystansowani wobec Kościoła

Twórcy raportu zauważają, że młodych charakteryzuje duży dystans wobec instytucji Kościoła. Ich brak zaangażowania w życie pozaszkolne jest widoczny również w tym obszarze. Zdecydowana większość nie udziela się w grupach czy wspólnotach religijnych.

Rzecznik rekomenduje: mocniejsze akcenty na wielokulturowość

Raport podpowiada również, co zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na postawy młodzieży. Twórcy rekomendują zwiększenie liczby dyskusji w szkołach o aktualnych problemach społecznych, ekonomicznych i politycznych. Podkreślają potrzebę wprowadzenia w programie oświaty mocniejszych akcentów na wielokulturowość i wiedzę o zglobalizowanym świecie. Zauważają konieczność edukowania o tym, czym jest Unia Europejska, szczególnie ze względu na związany z Brexitem kryzys. Za niezbędną uważają dbałość o rozwój współpracy zagranicznej. Sugerują również, aby do szkół wpowadzić nowy przedmiot: analiza przekazów medialnych.

d3fi6ye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fi6ye
Więcej tematów