Polityczne spięcie ws. przesłuchania Ziobry. "Ty, olimpijczyk"
Zbigniew Ziobro ma zostać wezwany w roli świadka przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Polityk choruje na nowotwór, co może pokrzyżować te plany. "Na to są procedury i odpowiednie przepisy" - stwierdził Tomasz Trela we wpisie na platformie X.
"Zbigniew Ziobro musi zeznawać, to oczywiste. Jeżeli się nie stawi, będzie musiał się okazać zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza sądowego (art. 117 §2a KPK), możemy też go przesłuchać w miejscu jego pobytu (art. 177 §2 KPK). Wszystko wyjaśnimy, obiecuję" - napisał na platformie X poseł Lewicy Tomasz Trela.
"Miałem dokumenty medyczne ministra Zbigniewa Ziobry w ręce, konsultował je - pośród wielu konsultacji - wybitny prof. onkologii, dzisiaj ci lekarze, przecierają oczy ze zdumienia jak czytają tego typu odezwy. Upadliście, ale my Was podniesiemy" - odpowiedział mu Mariusz Gosek poseł Suwerennej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ty, olimpijczyk, na to są procedury i przepisy, odpowiednie przepisy. My zgodnie z prawem, wy wiadomo, pokazywaliście to przez 8 lat. Nauczymy was, olimpijczyków też, "moli" książkowych również" - zamieścił dosyć zaskakującą i enigmatyczną odpowiedź Trela.
Komisja śledcza ds. Pegasusa
W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłowie wybrali piętnastu stałych doradców, zatwierdzili plan pracy, złożyli wnioski dowodowe i ustalili pierwszą listę świadków.
Jako pierwszy świadek przed komisją stanie Jarosław Kaczyński, jego przesłuchanie planowane jest na 15 marca. Oprócz prezesa PiS i byłej premier Beaty Szydło zeznania mają złożyć też m.in. b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz b. szefowie MSWiA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.