Trwa ładowanie...

Politycy PO o odejściu Jarosława Gowina: mamy święty spokój, mógł wcześniej

Mamy święty spokój; Jarosław Gowin powinien ogłosić swą decyzję wcześniej; to nie jest dobra wiadomość, gdy kandydat na szefa PO odchodzi - to niektóre opinie polityków PO, którzy komentowali decyzję Gowina o odejściu z Platformy.

Share
Politycy PO o odejściu Jarosława Gowina: mamy święty spokój, mógł wcześniej
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d38kmch

- Dla mnie nic się nie stało. (...) Wreszcie skończyła się zabawa: "wyjdzie, nie wyjdzie". Mamy święty spokój - w ten sposób o decyzji Gowina mówił dziennikarzom w sejmie poseł PO Andrzej Biernat.

d38kmch

Na pytanie, czy odejście Gowina oznacza erozję PO, odparł, że polityk ten "był poza Platformą od początku, kiedy do niej wstąpił".

Biernat stwierdził też, że nie wie, czy Gowin "wniósł coś dobrego do Platformy". - Raczej był przyczynkiem do tego, że nastąpiło wewnątrz Platformy pewne zamieszanie - ocenił.

Pytany, co dalej z koalicją, której przewaga w parlamencie topnieje, odparł, że jeśli koalicja się "złamie", to będą nowe wybory. - Normalna procedura - dodał. Po odejściu Gowina klub PO liczy 203 posłów; koalicja PO-PSL ma 232 głosy. Wymagana większość to 231.

Biernat nie obawia się, że za Gowinem wyjdą z PO kolejni posłowie. Dopytywany, czy w takim razie PO jest już "oczyszczona", odparł, że nie chciałby tego analizować w tych kategoriach. W jego ocenie Gowin do wyjścia z PO szykował się "już bardzo dawno temu".

d38kmch

Także polityk PO Ireneusz Raś jest takiego zdania. Podkreślił, że w PO spodziewano się odejścia Gowina od jakiegoś czasu. - Ja uważam, że Jarek powinien swoją decyzję zakomunikować dużo wcześniej, wtedy, gdy wewnętrznie podjął taką decyzję, że odchodzi z projektu. Obraził się, że przestał być ministrem sprawiedliwości i od tego czasu prowadził nie kampanię pozytywną wewnątrz Platformy, tylko grę z nią. I to jest smutne - mówił.

Ocenił, że Gowin powinien "bardziej honorowo postawić sprawę, jeśli chciał budować własny projekt polityczny". - A przecież nie mieliśmy co do tego wątpliwości - zaznaczył. - Od kilku miesięcy Jarek buduje swoje ugrupowanie i niedługo zobaczymy jakie państwo pewnie będziecie dobierać nazwiska: (Przemysława) Wiplera, (Pawła) Poncyljusza, (Pawła) Kowala - wyliczał ewentualnych kandydatów do współpracy z Gowinem.

Podkreślił, że Gowin "jeszcze w czwartek czy piątek mówił, że absolutnie się podporządkowuje i pracuje". - Ale to, jak to w polityce Jarka: w jednym dniu budzisz się i mówi jedno, a w drugim dniu coś zupełnie innego - mówił Raś.

Polityk PO ocenił jednocześnie, że teraz sytuacja jest "trochę prostsza", bo Gowin "podjął jakąś decyzję i ją wreszcie zakomunikował".

d38kmch

Z kolei Andrzej Halicki pytany przez dziennikarzy w sejmie, czy poczuł ulgę, czy wręcz przeciwnie - odejście Gowina jest kłopotem dla PO - odparł: "raczej wręcz przeciwnie. Jeśli kandydat na przewodniczącego opuszcza Platformę, to nie jest to dobra wiadomość dnia". Dodał jednocześnie, że jest to wybór Gowina, "zapowiadany czy sygnalizowany już od pewnego czasu" i należy go uszanować.

- Mam nadzieję tylko, że - zgodnie z tym, co mówił - a mianowicie o tych korzeniach Platformy, o tych swoich zadaniach, pewnej misji, którą czuje i w którą wierzy, że będziemy już nie razem, ale obok siebie. Czyli krótko mówiąc - będziemy ze sobą współpracować - powiedział Halicki. Wyraził nadzieję, że najistotniejsze kwestie gospodarcze będą obszarem "wspólnego i skutecznego działania".

Halicki pytany był też o zapowiedzi Gowina, że w ciągu miesiąca ogłosi, "z kim chce zmieniać Polskę" i czy oznacza to powołanie nowego ugrupowania. Polityk PO ocenił, że budowa nowej partii jest bardzo trudna i wymagająca.

- Widać jak wiele tego rodzaju inicjatyw, choć nawet na początku wydawało się z pewną szansą na zaistnienie, kończyło tak naprawdę bardzo szybko i dziś już nie pamiętamy tych nazw i inicjatyw. To nie znaczy, że nie należy życzyć powodzenia, jeśli takie wyzwanie podejmie Jarosław Gowin - powiedział.

d38kmch

Odejście Gowina skomentował tez podlaski poseł PO, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz. - Wolę Platformę o trzech posłów mniejszą, za to bardziej spójną, bardziej solidarną wewnętrznie i przez to bardziej skuteczną - powiedział. Jego zdaniem nie da się uprawiać poważnej polityki, jeżeli partia cały czas zajmuje się sobą i "jest nękana wewnętrznymi sporami".

Gowin odszedł w poniedziałek z Platformy Obywatelskiej. Argumentował, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO Gowin wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE.

Gowin zapowiedział, że teraz będzie posłem niezrzeszonym. Zapowiedział też, że w ciągu najbliższych dni ruszy w Polskę, a w ciągu miesiąca przedstawi plany na przyszłość - "jak i z kim chce zmieniać Polskę".

d38kmch

Podziel się opinią

Share
d38kmch
d38kmch
Więcej tematów