Politycy nie będą zadowoleni. Tak oceniają ich Polacy
Rok 2021 mamy za sobą. Był bogaty w wydarzenia. Kto stanął na wysokości zadania, a kto poległ? Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają działania różnych instytucji. Wynik badania powinien dać do myślenia rządzącym.
09.01.2022 12:17
Epidemia koronawirusa, która pochłonęła tysiące ofiar. Konflikt z Unią Europejską o reformę wymiaru sprawiedliwości, spór z Czechami i TSUE o kopalnię Turów. Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Rozpad koalicji rządzącej i rekonstrukcja rządu. Wybuch afery z Pegasusem. Rosnąca inflacja, drakoński wzrost cen gazu i energii elektrycznej. To tylko niektóre wydarzenia mijającego roku, które mogły mieć wpływ na to, jak postrzegamy rząd i różne państwowe instytucje, a także Sejm, Senat, Kościół i Unię Europejską. Czy uporały się z wyzwaniami, przed którymi stanęły w mijającym roku?
O to, jak Polacy oceniają ich działalność w 2021 roku, zapytaliśmy w najnowszym badaniu Wirtualnej Polski zrealizowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.
Kogo Polacy oceniają najlepiej? Zaskakująca pozycja UE
Od lat najlepiej ocenianą instytucją w Polsce jest wojsko. Także w najnowszym badaniu Ariadny ta właśnie instytucja wypadła najlepiej. 34 proc. ankietowanych oceniło armię "bardzo dobrze" lub "raczej dobrze".
Zobacz także
Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się Unia Europejska. Pozytywnie ocenia jej działalność 22 proc. badanych.
Na podium znalazła się jeszcze policja. "Bardzo dobrze" lub "raczej dobrze" ocenia jej działalność 20 proc. badanych.
Kościół jak Senat
Służba zdrowia, która od dwóch lat mierzy się z epidemią koronawirusa, znalazła się w tym badaniu na czwartej pozycji. Pozytywnie ocenia jej działalność 16 proc. badanych.
Jak wypadł w tym zestawieniu Kościół? Znalazł się na piątym miejscu. Zajmuje je ex aequo z Senatem. Obie te instytucje otrzymały po 13 proc. pozytywnych ocen.
Szóste miejsce dzierżą wspólnie rząd i edukacja. Obie te instytucje otrzymały po 12 proc. ocen "bardzo dobrych" i "raczej dobrych". Gdyby jednak o miejscu w tym rankingu decydowały jedynie oceny "bardzo dobre", to resort zarządzany przez ministra Przemysława Czarnka przegrałby rywalizację o jeden punkt procentowy.
Na siódmym miejscu uplasowała się gospodarka. Ocenia ją pozytywnie 11 proc. badanych.
Miejsce ósme, ex aequo, zajmują Sejm i wymiar sprawiedliwości. Obie te instytucje otrzymały po 8 proc. ocen "bardzo dobrych" i "raczej dobrych". I znów, tak jak w przypadku rządu i edukacji, gdyby o miejscu w zestawieniu decydowały tylko oceny "bardzo dobre", o 1 punkt procentowy wygrałby Sejm.
Kogo Polacy oceniają najgorzej?
Niechlubne pierwsze miejsce w takim zestawieniu, jak wynika z badania Ariadny na zlecenie WP, zajmuje Sejm. Aż 64 proc. Polaków negatywnie ocenia tę instytucję. 38 proc. badanych na pytanie, jak ocenia tę instytucję odpowiedziało: "bardzo źle". 26 proc. - "raczej źle".
Na drugim miejscu w tym zestawieniu, z zaledwie 2-punktową różnicą, znalazł się rząd. Negatywnie ocenia go 62 proc. Polaków.
Gdyby jednak o ostatecznym miejscu w rankingu decydować miał jedynie odsetek odpowiedzi "zdecydowanie źle", to okazałoby się, że rząd znalazłby się w tym rankingu na pierwszym miejscu (42 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie źle", 20 proc. - "raczej źle").
Na trzecim miejscu w tym zestawieniu uplasował się wymiar sprawiedliwości. Negatywnie oceniło go 53 proc. badanych (25 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie źle", 28 proc. - "raczej źle").
Gospodarka poza podium
Poza podium, na czwartym miejscu, znalazła się gospodarka. Negatywnie ocenia ją 50 proc. badanych.
Na miejscu piątym uplasowały się ponownie (i znów ex aequo) Kościół i Senat. Obie te instytucje zgromadziły po 49 proc. negatywnych ocen. Gdyby jednak o miejscu w zestawieniu decydować miał jedynie odsetek odpowiedzi "zdecydowanie źle", to palmę pierwszeństwa otrzymałby Kościół (oceniło go tak 28 proc. ankietowanych, Senat zgromadził 23 proc. takich ocen).
Miejsce szóste zajęła edukacja - negatywnie ocenia ją 46 proc. badanych. Na siódmym miejscu uplasowała się służba zdrowia - 44 proc. ocen negatywnych. Co ciekawe, także w przypadku tych instytucji, gdyby pod uwagę brać tylko oceny "zdecydowanie złe", to służba zdrowia wyprzedziłaby edukację o 1 punkt procentowy.
Ranking zamykają instytucje, które w poprzednim zestawieniu (najlepiej ocenianych instytucji), zajmowały miejsca na podium. Na siódmym miejscu znalazła się policja - 36 proc. ocen negatywnych, Unia Europejska - 34 proc. i wojsko - 23 proc.
Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadzano od 31 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022 na panelu Ariadna. Wykonano je metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie 1069 osób w wieku 18+. Struktura próby była dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.