Politycy: najważniejsze w 2001
Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku na
arenie międzynarodowej był zamach terrorystyczny w USA, a w Polsce
wybory parlamentarne - uznali pytani przez PAP politycy.
W 2002 roku jako znaczące w Polsce wymieniają wybory samorządowe, zakończenie negocjacji z UE, a także problemy gospodarcze.
To był szok, który przeżył cały świat. To wydarzenie będzie rzutować na następne lata. Pozostanie zagrożenie terroryzmem i konflikt dwóch światów - mówi o zamachu w USA Janusz Wojciechowski (PSL).
Według Władysława Frasyniuka (UW), atak na Stanu Zjednoczone doprowadził do wielkich zmian w polityce międzynarodowej. Przed tym zamachem nie do pomyślenia było, aby w jednym jeepie jechali prezydenci USA i Rosji. Teraz jest to możliwe - podkreślił.
Atak terrorystyczny z 11 września zburzył nasze przekonanie o bezpieczeństwie, spokoju i pomyślnej przyszłości, która miała zapanować po zakończeniu zimnej wojny - mówi Tomasz Nałęcz (UP).
Politycy jako jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce uznali wrześniowe wybory do Sejmu i Senatu i ich wynik.
Trudno, żeby polityk nie uznał wyborów, po których nastąpiła radykalna zmiana układu sił na scenie politycznej za wydarzenie polityczne najważniejsze w Polsce - mówi Wojciechowski.
Józef Oleksy podkreślił, że wybory nie dopuściły do parlamentu partii, które były zwolennikami otwartości europejskiej, zaprogramowały wiele kierunków transformacji. Natomiast weszły do Sejmu ugrupowania o wyraźnie radykalno-narodowym profilu. To dość zasadnicza zmiana, bo nie jest zaskoczeniem wynik SLD i objęcie władzy przez Sojusz - dodał.
Maciej Płażyński (PO) ocenia, że odchodzący rok był czasem politycznego trzęsienia ziemi. Jego zdaniem, o ile zwycięstwo SLD nie było wielką niespodzianką, to na pewno taką niespodzianką była fatalna klęska AWSP i UW oraz to, że w parlamencie znalazły się nowe ugrupowania.
Również zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego najważniejszym wydarzeniem 2001 roku była zmiana władzy. Zmiana spodziewana, ale jest to zmiana o charakterze jakościowym. Niezależnie od nieudolności poprzedniego rządu były to rządy demokratyczne. Nowa władza raz po raz pokazuje niedemokratyczne korzenie - uważa.(mp)