Trwa ładowanie...
prezydent
+1

Politycy apelują o poparcie dla Emmanuela Macrona

Konserwatysta Francois Fillon, który w niedzielę odpadł z dalszego wyścigu do fotela prezydenckiego we Francji, zaapelował do wyborców, by w drugiej turze poparli centrystę Emmanuela Macrona. Swoje poparcie Macrona deklarują też francuscy konserwatyści i socjaliści.

Share
Politycy apelują o poparcie dla Emmanuela Macrona
Źródło: PAP, Fot: ETIENNE LAURENT
d89uo5h

- Konserwatysta Francois Fillon, który w niedzielę odpadł z dalszego wyścigu do fotela prezydenckiego we Francji, zaapelował do wyborców, by w drugiej turze poparli centrystę Emmanuela Macrona, gdyż zwycięstwo skrajnie prawicowej Marine Le Pen oznaczałoby bankructwo kraju.

Nie ma innego wyjścia, niż głosowanie przeciwko skrajnej prawicy. Ja zagłosuję na Emmanuela Macrona - powiedział Fillon stronnikom, gdy projekcje wskazały, że to Macron i Le Pen zmierzą się 7 maja w drugiej turze wyborów.

d89uo5h

- Francuscy konserwatyści i socjaliści zapowiedzieli, że poprą centrystę Emmanuela Macrona, który - jak wynika z sondaży exit poll - w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzy się z szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Socjalistyczny premier Bernard Cazeneuve wezwał wszystkich demokratów do głosowania na Macrona w drugiej turze (7 maja).

Kandydat socjalistów Benoit Hamon przyznał się do porażki w niedzielnej pierwszej turze i zaapelował do wyborców, by odrzucili Le Pen "w możliwie jak najmocniejszy sposób".

Były premier Jean-Pierre Raffarin, członek partii Republikanie, której kandydat Francois Fillon nie ma - wg sondaży - szans na wejście do drugiej tury, oświadczył: "Jeśli o mnie chodzi, musimy stanąć za Emmanuelem Macronem". Podobnie wypowiedział się sam Fillon.

d89uo5h

Do głosowania 7 maja na Macrona wezwał też na Twitterze szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault.

Merkel i Gabriel życzyli zwycięstwa Macronowi

- Rzecznik kanclerz Niemiec Angeli Merkel i szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel powitali w niedzielę wieczorem z zadowolenie spodziewane zwycięstwo centrowego kandydata Emmanuela Macrona w I turze wyborów prezydenckich we Francji i życzyli mu powodzenia w II turze.

- To dobrze, że Emmanuel Macron odniósł sukces opowiadając się za silną Unią Europejską i społeczną gospodarką rynkową. Życzymy powodzenia za dwa tygodnie" - napisał rzecznik kanclerz Niemiec Steffen Seibert na Twitterze.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel wyraził przekonanie, że Macron odniesie ostateczne zwycięstwo w wyborach prezydenckich. "Jestem pewien, że Emmanuel Macron będzie kolejnym prezydentem Francji i pokaże prawicowemu radykalizmowi i populizmowi oraz wrogom Europy ich miejsce" - powiedział Gabriel w rozmowie z dziennikarzami.

d89uo5h

"Wspaniała perspektywa dla Europy. Gratulacje. Niech żyje Francja, niech żyje Europa !" - napisał później Gabriel na Twitterze.

Juncker pogratulował Macronowi i życzył mu zwycięstwa w II turze

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował w niedzielę wieczorem Emmanuelowi Macronowi najlepszego wyniku w I turze wyborów prezydenckich we Francji i życzył mu zwycięstwa w II turze głosowania 7 maja.

Jak poinformował rzecznik Junckera Margaritis Schinas, przewodniczący KE życzył centrowemu kandydatowi do prezydentury "wszystkiego najlepszego w II turze".

Gratulacje Macronowi przesłała także szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

d89uo5h

Podziel się opinią

Share
d89uo5h
d89uo5h
Więcej tematów