Trwa ładowanie...
Kacper Świsłowski
25-10-2015 21:44

Politolog: wynik Kukiza zaskoczeniem. Ale PiS zacznie rozmontowywać jego ugrupowanie

Największym zaskoczeniem wyborów jest wynik ugrupowania Pawła Kukiza, jednak w mojej ocenie, PiS zaraz po objęciu rządów zacznie rozmontowywać tę partię, tak samo jak PSL i PO - mówi o wynikach wyborów w rozmowie z Wirtualną Polską politolog prof. Kazimierz Kik.

Share
Politolog: wynik Kukiza zaskoczeniem. Ale PiS zacznie rozmontowywać jego ugrupowanieŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d4agf7l

- PiS tak jak przypuszczano wygrywa i co zaskakujące, wszystko wskazuje na to, że będą to rządy samodzielne. Nie jest to jednak większość, która pozwoliłaby na reformę konstytucji i w związku z tym to będzie dopiero początek - ocenia prof. Kik. - To co powiedział Kaczyński, że będzie szukał szerokiej formuły "biało-czerwonej", wskazuje na to, że będzie w Sejmie prowadził destrukcję w procesie pozyskiwania większości konstytucyjnej - dodaje.

Zdaniem politologa hasło zmiany może być realizowane wtedy, gdy można zmieniać konstytucję, a przy podziale mandatów, jaki wynika z sondaży exit polls, PiS na razie tego robić nie może. - Dlatego Prawo i Sprawiedliwość będzie rozmontowywać inne partie, pozyskiwać ludzi z Kukiz '15, PSL-u, no i prawdopodobnie rozbijać Platformę - mówi.

Zandberg zabrał głosy lewicy

Według prof. Kika należało się natomiast spodziewać kiepskiego wyniku Zjednoczonej Lewicy, która poparcie straciła kosztem partii Razem. - Wszystko wskazywało, że Zjednoczona Lewica przejdzie próg, ale punktem zwrotnym była debata ośmiu kandydatów, w której to Adrian Zandberg z Razem pokazał klasę i odebrał ZL te 1-2 proc. poparcia - ocenia.

d4agf7l

A jak prof. Kik ocenia wyniki innych partii, zwłaszcza Platformy? - PO uzyskała dobry wynik, zwłaszcza, że rządziła przez ostatnie 8 lat. Ten wynik może zawdzięczać w dużej mierze jednej osobie - Ewie Kopacz - stwierdza. Z kolei o balansujących na granicy progu wyborczego PSL i KORWiN mówi: Polskie Stronnictwo Ludowe powinno wejść do Sejmu, to oczywiście wszystko są tylko prowizoryczne rachunki na bazie exit polls, ale PSL będzie zyskiwało poparcie wraz z przeliczaniem głosów. Natomiast myślałem, że KORWiN, tak samo jak Kukiz '15, zgarnie po 6-7 proc. Tak się jednak nie stało, w związku z czym KORWiN chyba nie wejdzie.

Wyniki sondażowe

Z badań late poll przeprowadzonych przez Ipsos dla Telewizji Polskiej wynika,że wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskało 38 procent poparcia. Platforma Obywatelska otrzymała 23,4 %, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 9,1 %, Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,2%, KORWIN - 4,9 %, Zjednoczona Lewica - 7 %, Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,7%, Partia Razem - 3,9%.

d4agf7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4agf7l
d4agf7l
Więcej tematów