Trwa ładowanie...
d2onxa5

Politolog dla WP: "Wynik Andrzeja Dudy to nie jest sukces Jarosława Kaczyńskiego"

Zdaniem prof. Kazimierza Kika wstępne wyniki sondażowe IPSOS dają minimalnie większą szansę na końcowy sukces prezydentowi Andrzejowi Dudzie. - Przeważyć mogą głosy z małych miejscowości - mówi WP Kazimierz Kik. Jego zdaniem wyniku Dudy prezes PiS Jarosław Kaczyński nie może zaliczyć do udanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem politologa wynik wyborczy jest sporym rozczarowaniem dla prezesa PiS
Zdaniem politologa wynik wyborczy jest sporym rozczarowaniem dla prezesa PiS (East News)
d2onxa5

- Na tą chwilę jeszcze nic nie wiemy. Różnica jest minimalna. Jeśli popatrzymy na wyniki pierwszej tury, to one różniły się od tego, co zobaczyliśmy w wyborczy wieczór. Te wyniki trzeba traktować tylko jako wskazówkę i jako tendencję. Ta na razie jest po stronie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy - mówi WP prof. Kazimierz Kik.

Jego zdaniem, Duda może spodziewać się powiększenia przewagi. A przeważyć mogą głosy ze Stanów Zjednoczonych i małych wiosek.

- Na razie statystyka jest po stronie Dudy. Ale sukces polityczny odniósł Trzaskowski. W obozie PiS, nie tylko Duda był kandydatem do sukcesu, ale na premię liczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Te wyniki oznaczają, że prezes PiS nie dostał żadnej premii w postaci sporej przewagi nad kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Te wybory to nie jest sukces Kaczyńskiego - ocenia prof. Kik.

d2onxa5

- Duda, jeżeli chce zrealizować swoją obietnicę, by działać na rzecz przywrócenia jedności Polaków, musi rozluźnić swoje relacje z Jarosławem Kaczyńskim i PiS-em. Bo nie zbuduje wspólnoty Polaków, będąc instrumentem Kaczyńskiego - ocenia prof. Kazimierz Kik.

Jak wynika z exit poll IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu, za TVN24.pl, Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 49, 6 proc. Frekwencja wyniosła 68,9 proc. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona rekordowa. W 1995 roku frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 68,23 proc.

Na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. Dokładność badania to około 2 punkty procentowe dla każdego kandydata.

d2onxa5

Podziel się opinią

Share

d2onxa5

d2onxa5
Więcej tematów