Trwa ładowanie...
d34mz01

Policyjna akcja sms-owa z przestrogami dla pieszych

Sms-a z przestrogą dla pieszych otrzyma w piątek - w pierwszy dzień policyjnej akcji "Znicz" - kilka milionów abonentów sieci komórkowej Plus. Policjanci chcą w ten sposób przypomnieć o noszeniu po zmierzchu elementów odblaskowych.

Share
d34mz01

Jak powiedział Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji sms-y trafią do abonentów z całej Polski.

Policja przypomina, że światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków, najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km na godzinę, pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.

- Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów - mówi Jeżak. Dodaje, że użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.

d34mz01

Akcja sms-owa przed Dniem Wszystkich Świętych to kolejny etap kampanii społecznej, którą od maja prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu oraz operator sieci Plus. Do tej pory przestrogi w ramach kampanii "Jedziesz? Nie klikaj!", otrzymało kilkanaście milionów osób.

Policyjna akcja "Znicz" na Mazowszu rozpocznie się w piątek i potrwa do 1 listopada. Działania policyjne prowadzone będą w związku ze wzmożonym w tych dniach ruchem na drogach, szczególnie w rejonach cmentarzy, dworców i na trasach wjazdowych i wyjazdowych z miejscowości.

W roku ubiegłym od 29 października do 1 listopada na Mazowszu doszło do 32 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, 42 zostało rannych, policjanci zatrzymali 142 nietrzeźwych kierujących.

d34mz01

Podziel się opinią

Share
d34mz01
d34mz01
Więcej tematów