Trwa ładowanie...
d2kffe0

Policjanci zdominowali Służbę Ochrony Państwa. Wiemy ilu mundurowych przeszło

Aż 127 policjantów przeniosło się do Służby Ochrony Państwa od początku powstania tej formacji. To z tej służby spośród wszystkich formacji mundurowych był największych zaciąg. Tymczasem brakuje ludzi w policji. Komenda Główna Policji podaje, że ma ok. 4,6 tysięcy wakatów.
Share
Przez rok działalności SOP do służby przeniosło się 127 policjantów
Przez rok działalności SOP do służby przeniosło się 127 policjantówŹródło: East News, Fot: Jacek Domiński
d2kffe0

- Bez dwóch zdań, po zmianie BOR-u na SOP, policjanci zdominowali Służbę – mówi nam nasz informator, oficer służb. Temat policjantów, którzy masowo przechodzą do SOP, powrócił ostatnio w związku z dymisją gen. Tomasza Miłkowskiego. Komendant zanim objął posadę szefa SOP pracował w policji.

- Z całym szacunkiem do gen. Miłkowskiego, ale o jego odejściu z funkcji szefa SOP zadecydowało to, że nie rozumiał tej służby i specyfiki jej funkcjonowania. Obie służby są zbliżone, ale zadania, które wykonują, różnią się. Policja zapewnia bezpieczeństwo publiczne, a SOP dba o najważniejsze osoby w państwie, czyli premiera, prezydenta i ministrów. Żeby więc służyć w dawnym BOR-ze czy dzisiejszym SOP-ie, trzeba znać tutaj strukturę, trzeba najpierw przejść poszczególne szczeble – mówił w Polskim Radiu poprzednik Miłkowskiego, były szef BOR gen. Andrzej Pawlikowski.

d2kffe0

Policjanci, którzy przechodzą do SOP mogą liczyć na znacznie lepsze zarobki. SOP to obok straży marszałkowskiej najlepiej zarabiającą grupą mundurowa w Polsce. W ubiegłym roku pensja funkcjonariusza wynosiła przeciętnie 5 040 zł brutto. SOP płaci też za brak mieszkania w miejscu pełnienia służby: 33,71 zł dziennie dla funkcjonariusza, który ma rodzinę (ponad 1000 złotych miesięcznie). A dla funkcjonariusza bez rodziny 20,22 zł dziennie (miesięcznie ponad 600 zł). A od 1 sierpnia ubiegłego roku, każdy funkcjonariusz otrzymuje roczny dodatek specjalny w wysokości do 75 proc. pensji zasadniczej.

Zobacz także: Wiceszef MSW szczerze o przyczynach dymisji szefa SOP

O policjantów przechodzących do SOP zapytał w ostatnim poseł Platformy Krzysztof Brejza. Z odpowiedzi wynika, że mundurowi mają ułatwione zadanie przy przejściu do dawnego BOR.

    Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

– Od 1 lutego 2018 r. do 19 lutego 2018 r. do SOP przeniesiono 127 funkcjonariuszy policji. Ich średnia wieku wynosi 39 lat. Przepisy prawne zamieszczone w ustawie z 8 grudnia 2017 r. o SOP, jak również w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 13 grudnia 2018 nie przewidują testów sprawnościowych w odniesieniu do funkcjonariuszy przenoszonych do SOP. Po przeniesieniu do służby realizują oni egzaminy sprawnościowe oraz egzaminy z wyszkolenia strzeleckiego – napisał wiceszef SOP Paweł Tymiński.

d2kffe0

Dla porównania w 2018 r. przeniesiono do SOP 34 funkcjonariuszy Służby Więziennej, 8 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 2 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Tymczasem, braki kadrowe ma …polska policja. Komenda Główna Policji planuje w 2019 roku przyjąć blisko 4500 osób do służby w Policji. Najbliższy termin przyjęć został określony na 7 marca. Kolejne terminy w tym roku to 21 maja, 16 lipca, 2 września, 7 listopada i 30 grudnia.

Z danych KGP wynika, że na koniec ubiegłego roku było ponad 98,7 tys. policjantów, a wakatów prawie 4,6 tys. Braki kadrowe obejmują wszystkie komendy i komórki organizacyjne w policji, łącznie z KGP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kffe0

Podziel się opinią

Share
d2kffe0
d2kffe0
Więcej tematów