Trwa ładowanie...

Policja walczy z fałszywymi informacjami. "Za to grozi więzienie"

W mediach społecznościowych i przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej fałszywych informacji o przeciekaniu lub wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych czy ewakuacjach mieszkańców – wskazał podinsp. Marcin Maludy z lubuskiej policji. - Wobec autorów takich wiadomości będą wyciągane konsekwencje - dodał.

Policja walczy z fałszywymi informacjami. "Za to grozi więzienie"Policja walczy z fałszywymi informacjami. "Za to grozi więzienie"Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1n6tu2
d1n6tu2

Policja intensywnie działa w celu zwalczania fake newsów dotyczących sytuacji powodziowej, szczególnie fałszywych informacji o wysadzaniu bądź pękaniu wałów. - Takie wpisy wprowadzają niepokój wśród społeczeństwa. Dodatkowo zmuszają służby do niepotrzebnych działań – powiedział podinsp. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Służby weryfikują każdą taką informację. Mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. – Za każdym razem musimy pojechać na miejsce i sprawdzić sytuację, co odciąga służby od działań, do których są przypisane - podkreślił.

d1n6tu2

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl 

Lubuscy policjanci uważnie przyglądają się pojawiającym się fake newsom. - Wobec ich autorów będą wyciągane konsekwencje prawne, a za to grozi więzienie - zaznaczył podinsp. Maludy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serby walczą z powodzią. "Jest trudna noc"

Fałszywe informacje ws. powodzi

Policja zwraca uwagę, że fałszywe informacje są poważnym zagrożeniem. - Mogą prowadzić do błędnych decyzji. Podsycają konflikty, prowadzą do poczucia niepewności, lęku i stresu oraz paniki - zauważył Maludy.

d1n6tu2

Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl 

O problemie z fałszywymi informacjami mówi również lubuski urząd wojewódzki. - W przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji powodziowej, które dementujemy. Nie ma przelewania się wody przez wały, ani nie ma sytuacji przerwania wałów - wskazał Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Jak wyjaśniono, dochodzi tylko do podsiąków, które są na bieżąco sprawdzane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n6tu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n6tu2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj