Komunikat IMGW. Przekroczenia stanu alarmowego [RELACJA NA ŻYWO]
Powódź 2024. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał informacje dotyczące obecnej sytuacji hydrologicznej. Zgodnie z treścią komunikatu stan alarmowy jest przekroczony na 26 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 19. Z wcześniej przedstawionych danych wynikało, że o godz. 15.30 w Nowej Soli stan alarmowy na Odrze był przekroczony o 174 cm, w Cigacicach o 90 cm, w Nietkowie o 133 cm, a w Słubicach o 2 cm. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Podczas niedzielnego spotkania sztabu kryzysowego w związku z powodzią 2024, ministra edukacji Barbara Nowacka mówiła o zielonych szkołach, które będą organizowane dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią. - Dzieci wymagają pomocy. Po COVID-zie, widziały wojnę w Ukrainie, powódź tylko wzmogła ich poczucie lęku. Jesteśmy przygotowani do organizacji zielonych szkół dla dzieci z terenów powodziowych - zapewniła. Informacje na temat organizacji zielonych szkół dostępne są na stronie resortu: zieloneszkoly.men.gov.pl
- Podczas spotkania sztabu kryzysowego w związku z powodzią 2024, premier Donald Tusk mówił o konsekwencjach zaniedbań. - Głogów nie jest pierwszym miejscem, gdzie słyszę, że wały były w złym stanie - mówił szef rządu. Zapowiedział, że powstanie "mapa partactwa", a w przypadku szczególnych zaniechań zostaną wyciągnięte dalsze konsekwencje.
- Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że od piątku był przygotowany do podpisania nominacji Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Jednak, jak dodał, mimo że kancelaria premiera sygnalizowała pilność sprawy, dokumenty nie dotarły do Kancelarii Prezydenta.
- Starosta powiatu głogowskiego skierował apel do mieszkańców czterech gmin o przeprowadzenie samoewakuacji z terenów zalewowych. Rzecznik tamtejszych strażaków poinformował, że sytuacja jest trudna, ale stabilna. O ogłoszonej ewakuacji poinformował również dyrektor biura wojewody lubuskiego, Sławomir Pawlak.
- W sobotę prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził alarm powodziowy dla miejscowości koło Odry w dzielnicy Zielonej Góry Nowe Miasto. Włodarz zapewnił, że służby kontrolują sytuację monitorując stan wody i wałów przeciwpowodziowych.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z sytuacją powodziową. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Szefowa MEN Barbara Nowacka, wspólnie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, spotkała się w niedzielę z samorządowcami, harcerzami oraz dyrektorami szkół w Bardzie i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Placówki te zostały zniszczone przez wodę i wymagają gruntownych remontów.
- Buduje ta wielka współpraca ludzi. Nie macie wielu rzeczy, ale macie w sobie prawdziwą siłę. Ten kryzys musimy pokonać dla Was, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Rząd Was nie zostawi. Moją rolą jako ministra edukacji jest zadbanie o pomoc w odbudowaniu tego, co woda zabrała - powiedziała Nowacka cytowana we wpisie resortu na platformie X.
Blisko 800 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej było zaangażowanych we wspieranie mieszkańców południowo-zachodniej Polski w sprzątaniu i odbudowywaniu ich miast, domów, sklepów, a przede wszystkim wiary w to, że wrócą do normalnego funkcjonowania - podano, publikując zdjęcia z działań.
W Głuchołazach elementy zniszczonego mostu tymczasowego zostały wyciągnięte z rzeki. Trwa oczyszczanie koryta oraz przygotowania do budowy przyczółków w celu zamontowania tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską - przekazała we wpisie GDDKiA Opole.
Podano też popołudniowy raport dot. utrudnień na drogach krajowych.
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało popołudniowy raport dotyczący sytuacji na kolei.
Poinformowano, że ruch pociągów wstrzymany jest na 2 odcinkach linii kolejowych: Kłodzko Główne-Kłodzko Miasto oraz Głogów-Krzepów.
Wrocławscy strażnicy miejscy wystawiają mandaty osobom, które łamią kategoryczny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Maksymalny mandat wynosi 500 złotych, natomiast sąd może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych - przekazuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia na Facebooku.
Poruszanie się po wałach może spowodować ich uszkodzenie i bezpośrednio naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo. Wały cały czas są monitorowane przez służby - dodano.
Obecnie stan alarmowy jest przekroczony na 26 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 19 - podaje IMGW.
RZGW w Gliwicach informuje, że wciąż stabilizuje się sytuacja hydro-meteo. W zlewni rz. Wisły i Odry odnotowywanych jest coraz mniej przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych. "Jesteśmy gotowi do podejmowania działań w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń" - dodano.
W Radochowie żołnierze z 2 Pułku Saperów pomagają w niedzielę mieszkańcom tej miejscowości, którzy ucierpieli w powodzi.
W strefie 10 km od Odry mogą operować tylko drony straży pożarnej i innych służb, monitorujące stan wałów przeciwpowodziowych.
"Uwaga, nad korytem Odry wyznaczono strefę zakazu lotów dla bezzałogowych statków powietrznych. Dotyczy to również paralotni, szybowców a nawet latawców" - poinformowała w niedzielę w mediach społecznościowych Państwowa Straż Pożarna, apelując o przestrzeganie zakazu lotów.
"Dziękujemy strażakom, wojsku, policji i sąsiadom, i przyjaciołom" - widnieje napis na ogrodzeniu jednej z posesji na Dolnym Śląsku. Zdjęcie opublikowała Policja Dolnośląska, dodając od siebie: "My również dziękujemy mieszkańcom za zaufanie i współpracę".
Obniża się poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. Dziś o godz. 15:00 wynosił ok. 59 mln3 (ok. 32 proc. pojemności zbiornika). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą i pozostaje pod stałym nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach - przekazano.
W mediach społecznościowych i przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej fałszywych informacji o przeciekaniu lub wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych czy ewakuacjach mieszkańców - przekazuje podinsp. Marcin Maludy z lubuskiej policji.
- Takie wpisy wprowadzają niepokój wśród społeczeństwa. Dodatkowo zmuszają służby do niepotrzebnych działań - dodał policjant, podkreślając, że "wobec autorów takich wiadomości będą wyciągane konsekwencje prawne, a za to grozi więzienie".
IMGW przypomina, że obecnie wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla środkowej i dolnej Odry oraz dla niektórych dopływów środkowej Odry.
W kontekście Nowej Soli kluczowa będzie noc. - Prognoza wskazuje na 670 do 680 cm - podał dyrektor Pawlak.
- Nowa Sól jest bardzo dobrze zabezpieczona. Fala kulminacyjna do miasta ma wejść około godz. 23.00. Nie powinno dojść do zalania, ale prosimy o czujność - mówił z kolei mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
Woda w Odrze w Nowej Soli w niedzielę po godz. 15.30 miała 624 cm. - Prognozowana fala okazała się niższa o 10 cm w stosunku do tego, co wcześniej podawano - powiedział PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Fala kulminacyjna do miasta ma wejść około godz. 23.00.
Wody Polskie uruchomiły całodobowy numer telefoniczny 22 470 10 01 do zgłaszania potrzeby pilnych prac wzdłuż Odry.
Zgłoszenia będą przyjmowane przez całą dobę, a nasi pracownicy terenowi będą niezwłocznie realizować zgłoszone interwencje - zapewniły Wody Polskie.
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia przekazało, jakie były stany wód na godzinę 14.00 (za IMGW):
Odra - wodowskaz w Trestnie: obecnie 548 cm. Prognoza na 23.09: 524 cm
Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 328 cm, stan alarmowy: 270 cm. Prognoza na 23.09: 327 cm
Oława - wodowskaz Oława: obecnie 207 cm, stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 23.09: 206 cm
Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 300 cm, stan alarmowy: 300 cm. Prognoza na 23.09: 294 cm
Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 139 cm, stan alarmowy: 200 cm. Prognoza na 23.09: 135 cm
W Radochowie trwa budowa mostu tymczasowego.