Policja o ŚDM: służby pracują normalnie; nie ma zagrożeń, jest bezpieczniej
• Służby państwowe są przygotowane do ŚDM i pracują normalnie, nie odnotowano żadnych zagrożeń, a wręcz jest bezpieczniej - poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM podinsp. Mariusz Ciarka
26.07.2016 | aktual.: 26.07.2016 14:42
- W całym kraju, tak jak w Małopolsce i Krakowie odnotowujemy znacznie mniej zdarzeń kryminalnych, jest spokój, dochodzi jedynie do pojedynczych, drobnych incydentów - powiedział Ciarka.
Jak poinformował, w skali kraju o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ŚDM dba łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i ponad 800 funkcjonariuszy BOR. W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa ok. 12 tys. policjantów, w tym m.in. z ruchu drogowego, prewencji i wydziałów kryminalnych, ponad 5,6 tys. strażaków oraz 1,8 tys. żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Wspierani są przez m.in. inne służby, strażników miejskich i wolontariuszy.
- A więc łącznie mówimy o ponad 40 tys. funkcjonariuszy różnych służb bezpośrednio zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom. Większość z tych służb znajduje się na terenie Małopolski i Śląska - powiedział podinsp. Ciarka.
Przypomniał o obowiązujących podczas ŚDM zakazach używania dronów i statków powietrznych nad miejscami uroczystości, zakazie noszenia broni na terenie Małopolski i Śląska, zakazie przewożenia substancji niebezpiecznych. Zwrócił także uwagę, by na miejsca uroczystości nie zabierać przedmiotów ani substancji niebezpiecznych. Zapowiedział również kontrole bagażu na trasach dojścia do sektorów oraz zaapelował o zgłaszanie służbom wszelkich nietypowych zdarzeń.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji kom. Grzegorz Gubała, w ciągu ostatniej doby w Krakowie odnotowano jedynie drobne zdarzenia. W poniedziałek wieczorem na ul. Opolskiej doszło do niegroźnej kolizji dwóch autokarów z pielgrzymami z Włoch i Francji. Trójka pielgrzymów z Francji i jeden z Włoch trafili do szpitala. Obrażenia okazały się jednak lekkie i pielgrzymi po otrzymaniu pomocy wrócili do grup. Przyczyną kolizji było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez polskiego kierowcę samochodu osobowego.
Policja apeluje także do pielgrzymów o uwagę i dokonywanie wymiany walut wyłącznie w bankach lub kantorach, ponieważ otrzymała sygnał o oszustwie tego typu.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" rozpoczynają się we wtorek i potrwają do 31 lipca w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką. Polska po raz drugi jest gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.