Trwa ładowanie...
d3852i0

Policja ma w radiowozach nowy sprzęt. Lepiej się przyjrzeć wyposażeniu swojego auta

Policja i wybrani diagności pod koniec listopada rozpoczęli akcję, która dotyczy stanu i jakości oświetlenia pojazdów. Za poważne uchybienia można stracić dowód rejestracyjny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za niesprawne światła można nawet stracić dowód rejestracyjny.
Za niesprawne światła można nawet stracić dowód rejestracyjny. (WP.PL)
d3852i0

Oświetlenie pojazdu bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ruchu, dlatego po raz kolejny wystartowała kampania "Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo". W ramach akcji sprawdzane będzie właściwe ustawienie oraz natężenie emitowanego światła. Niesprawności w tym zakresie mogą skutkować oraniczoną widocznością i prowadzić oślepienia innych kierowców i pieszych. Jeśli światła pojazdu są wadliwe, to może to nawet być przyczyną poważnego wypadku.

Akcja polega na tym, że niektóre patrole policji będą wyposażone w sprzęt, znany kierowcom ze stacji diagnostycznych. Mundurowi w czasie kontroli drogowej będą mogli sprawdzić, czy światła są ustawione prawidłowo i czy elementy świetlne mają właściwie natężenie.

Przedstawiciele policji zapewniają, że akcja ma mieć charakter edukacyjny, ponieważ chcą tym samym ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. Dla przykładu, ze względu na wcześniej zapadający zmrok, w grudniu 2015 roku ponad siedmiokrotnie częściej dochodziło do niechronionymi uczestnikami ruchu niż w maju tego samego roku.

d3852i0

Funkcjonariusze zapewniają, że kontrole będą prowadzone w pobliżu warsztatów i stacji benzynowych, gdzie kierowcy będą mogli kupić przepaloną żarówkę lub naprawić drobniejsze usterki. Jeśli naruszenia będą poważniejsze, to będzie można stracić dowód rejestracyjny.

Dodatkowo, podobnie jak w zeszłym roku, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku. Listę stacji można znaleźć na stronie: http://piskp.pl/o-nas/czlonkowie-izby/.

Dodatkowo komendy wojewódzkie policji publikują na swoich stronach internetowych listę warsztatów, które przystąpiły do akcji i będą bezpłatnie kontrolować stan i jakość oświetlenia.

Kampania będzie prowadzona do 17 grudnia 2017 r.

Oprócz wymienionych wyżej punktów z całego kraju, w akcji bierze także udział Stacja Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego znajdująca się przy ul. Jagiellońskiej 80 w Warszawie, na której będzie można bezpłatnie skontrolować oświetlenie w dniach 4-8 i 11-15 grudnia w godz. 8-16. Badania będzie prowadziła również Stacja Kontroli Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacji znajdująca się w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 55 w dniach 1, 8, 15 grudnia w godz. 7:30-15:30.

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów