Trwa ładowanie...

Stado dzików w centrum miasta. "Jeden rzucił się na psa"

Niepokojące doniesienia ze stołecznego Mokotowa. Stado dzików "okupowało" szkołę przy ulicy Rzymowskiego. - W sobotę od rana pilnowała ich policja, która ostrzegała mieszkańców - mówi Wirtualnej Polsce pan Sebastian. Późnym wieczorem - już po tym, jak patrol zakończył działania - jeden z dzików miał być widziany przy bloku.

 Stado dzików "okupowało" szkołę przy ulicy Rzymowskiego Stado dzików "okupowało" szkołę przy ulicy RzymowskiegoŹródło: WP
d3fogtr
d3fogtr

Czytelnik Wirtualnej Polski wysłał nam zdjęcia pięciu dzików, które od sobotniego poranka grasowały po terenie szkoły przy ulicy Rzymowskiego w Warszawie. - Policja pilnowała terenu od wczesnego ranka. Dziki mają być usunięte maksymalnie do niedzieli - informował nas pan Sebastian za pośrednictwem dziejesie.wp.pl.

Dziki na Mokotowie. Grasują po terenie szkoły

Mężczyzna relacjonował, że na terenie szkoły są także prywatne mieszkania. To jeden z mieszkańców w sobotę o czwartej nad ranem zauważył dziki. - Kolega mi powiedział, że dzik rzucił się na jego psa - alarmował rozmówca WP.

Pan Sebastian zamknął wszystkie bramy na terenie szkoły, aby zwierzęta nie wydostały się na ulicę. Obok jest osiedle, gdzie na świeżym powietrzu bawią się dzieci. Mieszkańcy spacerują tam także z psami. Informacja o zagrożeniu wpłynęła do policjantów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Pomysły PiS na autostrady. Jednoznaczna ocena posłanki Lewicy

Jak usłyszeliśmy, mundurowi od sobotniego poranka pilnowali szkoły. Funkcjonariuszy można było zobaczyć przy każdej furtce i bramach. Ostrzegali oni także o zagrożeniu. Na teren szkoły mogły dostać się tylko osoby, które tam pracują. Powiadomiono je, że wchodzą na własną odpowiedzialność.

d3fogtr

Okoliczni mieszkańcy są zdziwieni faktem pojawienia się dzików na Mokotowie. Jak mówią, w pobliżu nie ma nawet lasów. Mieszkańcy dzielnicy dowiedzieli się nieoficjalnie, że problem ze zwierzętami na terenie szkoły ma zostać rozwiązany do niedzielnego poranka.

Źródło: Czytelnik WP
Dziki na Mokotowie

Pan Sebastian skontaktował się z nami jeszcze po godzinie 23. Z jego relacji dowiedzieliśmy się, że policja nie pilnuje już terenu szkoły, działania funkcjonariuszy miały zakończyć się późnym wieczorem. Już po tym, jak mundurowi opuścili teren placówki, nasz czytelnik spotkał jednego dzika na osiedlu przy bloku. - Przestraszył się mnie oraz psa i uciekł - słyszymy.

W niedzielę przed południem na jednej z lokalnych grup na Facebooku pojawiło się zdjęcie otwartych bram szkoły. Wynika z niego, że dziki - tak jak obiecywały służby - zostały usunięte.

Dzik na Mokotowie Czytelnik WP
Dzik na MokotowieŹródło: Czytelnik WP

Dziki też w innych dzielnicach

Ogromny problem z dzikami mają także mieszkańcy Białołęki, którzy boją się po zmroku wychodzić na ulice. - Coraz częściej widzimy je (dziki - przyp. red.) pomiędzy budynkami, rzucają się na psy - opowiadała WP pani Mirosława. Co więcej, dziki widywane są także w centralnych dzielnicach - chociażby w rejonie Królikarni. Straż miejska potwierdza, że niektóre dziki widziane były nawet w Śródmieściu.

d3fogtr

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o utylizacji 200 dzików. Jednak te działania ze względu na stopień ich skomplikowania zakończyły się dopiero na początku kwietnia 2023 roku.

Co zrobić, gdy spotkamy dzika?

Przedstawiciele Warszawy apelują, by nie dokarmiać dzików oraz nie ułatwiać im dostępu do pożywienia. Rozrzucanie resztek jedzenia czy nieodpowiednie zabezpieczenie śmietników jest dla nich dodatkową zachętą do odwiedzania terenów zabudowanych. Nie należy również prowokować zwierząt ani do nich podchodzić, np. by zrobić zdjęcie.

W momencie spotkania dzika należy oddalić się i nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów. Nie należy uciekać, bo może to sprowokować zwierze do ataku. Nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, ponieważ może być niebezpieczny.

d3fogtr

Przeczytaj też:

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fogtr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fogtr
Więcej tematów