Polak - wichrzyciel, ignorant, pyszałek?
Negatywny stereotyp Polaka, jako
wichrzyciela, ignoranta i pyszałka, zaczął być widoczny w
Niemczech już w wieku XVIII - powiedział Eugeniusz Cezary
Król, autor książki "Polska i Polacy w propagandzie narodowego
socjalizmu w Niemczech 1919-1945".
24.01.2007 22:05
Promocja książki odbyła się w środę w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Jak powiedział autor - starałem się przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy propaganda III Rzeszy w znaczącym stopniu wpłynęła na pogorszenie stereotypu Polaka w świadomości niemieckiej. Niemcy okazali się bardzo podatni na negatywną propagandę w tej kwestii i dość szybko stereotyp kreowany stał się stereotypem realnym.
Obszerna publikacja, uzupełniona ponad 300 barwnymi fotografiami i rysunkami satyrycznymi, jest owocem wielu lat pracy historyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Autor przedstawił w niej obraz Polaków w świadomości niemieckiej na przestrzeni ponad 100 lat, począwszy od wieku XVIII po koniec II wojny światowej. Materiały zmieszczone w publikacji pochodzą z archiwów polskich i niemieckich.
Eugeniusz Cezary Król jest historykiem najnowszych stosunków polsko-niemieckich. Za książkę "Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945" otrzymał w ubiegłym roku nagrodę KLIO w kategorii monografii naukowej. Nagroda jest przyznawana przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, za wkład w popularyzację historii i literatury historycznej.
Narodowy socjalizm, zwany również nazizmem, głosił wyższość narodu niemieckiego wobec innych ras i narodów. Ideę tę połączono z koncepcją "nadczłowieka", wyższego moralnie, intelektualnie i duchowo w stosunku do "podludzi" i wywodzono z niej prawo narodu niemieckiego do panowania nad innymi narodami. Ideologia ta obowiązywała w Niemczech w okresie III Rzeszy, w latach 1933- 45. (meg)
Więcej o książce przeczytaj w serwisie książki.wp.pl