ŚwiatPolak uznany za Kubę Rozpruwacza. Oto jego metryka urodzenia

Polak uznany za Kubę Rozpruwacza. Oto jego metryka urodzenia

Czy legendarnym Kubą Rozpruwaczem był Polak? W brytyjskich mediach pojawiły się w niedzielę doniesienia o rozwikłaniu tajemnicy sprzed 120 lat. Tożsamość mordercy, polującego na swoje ofiary w Londynie, wskazał pisarz Russell Edwards. W jego przekonaniu chodzi o 23-letniego imigranta z Polski Aarona Koźmińskiego. Archiwum Państwowe w Poznaniu opublikowało metrykę mężczyzny.

Polak uznany za Kubę Rozpruwacza. Oto jego metryka urodzenia
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Atlantic Productions

10.09.2014 | aktual.: 11.09.2014 11:21

Kuba Rozpruwacz to pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Ofiarami ataków przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi zwykle padały prostytutki z ubogich dzielnic, którym podcinano gardło. Część ofiar znajdowano też z wyciętymi niektórymi narządami wewnętrznymi.

Sprawcy nigdy nie udało się schwytać, powstało wiele różnych hipotez wskazujących, kim mógł być morderca. Przekonany o rozwikłaniu zagadki Kuby Rozpruwacza jest Russell Edwards, który zbadał ślad DNA pobrany z szalika jednej z ofiar. Badacz doszedł do wniosku, że Kubą Rozpruwaczem musiał być Aaron Mordka Koźmiński (lub Kośmiński) – polski Żyd, który pracował jako fryzjer w londyńskiej dzielnicy Whitechapel, gdzie doszło do wszystkich tajemniczych morderstw. Koźmiński był chory psychicznie. W 1891 r. trafił do zakładu dla obłąkanych, gdzie zmarł po kilku latach.

Jak podaje Archiwum Państwowe: "Aron Mordke Kozminski (tak zapisano w akcie) urodził się w mieście Kłodawie 11 września 1865 r. o godzinie 10 wieczorem, z ojca Abrama Józefa Kozmińskiego (krawca liczącego lat 44) i Gołdy z Łubnowskich, liczącej także lat 44."

Aron Mordka Kozmiński został odnotowany jako najmłodszy z rodzeństwa, kawaler, pochodzenia mieszczańskiego, wyznania judaistycznego, pracujący podobnie jak ojciec jako krawiec. W 1881 r. miał wyemigrować do Londynu.

Akt urodzenia zgłosił wspomniany ojciec (wyznanie: „starozakonny”) w obecności świadków: Lajzera Rzeszowskiego (kramarza lat siedemdziesiąt) i Jojki (Jakuba) Skowrońskiego (wyrobnika lat czterdzieści), obydwóch w Kłodawie zamieszkałych. Podpisy po hebrajsku.

Stan cywilny, wyznanie, zawód

Oprócz powyższego dokumentu, w zasobie Oddziału w Koninie Archiwum Państwowego w Poznaniu, w zespole archiwalnym nr 54/18 „Akta miasta Kłodawa” znajduje się również zachowana księga ludności stałej (tom o sygnaturze 130, strony: 117-118) w której (na stronach 117-118) figuruje wpis dotyczący Arona Mordki Kozmińskiego (poz. nr 6) oraz 5 osób będących niewątpliwie jego rodzeństwem. "Aron Mordka Kozmiński jest odnotowany jako najmłodszy z rodzeństwa, kawaler, pochodzenia mieszczańskiego, wyznania judaistycznego, zawód (sposób utrzymania): krawiec" - pisze na swojej stronie Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Kliknij zdjęcia, aby powiększyć:

Metryka urodzenia Koźmińskiego znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie.

Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu

Obraz
© Metryka urodzenia Arona Kozmińskiego (fot. Państwowe Archiwum w Poznaniu)
Obraz
© Księga ludności Kłodawy - Rodzeństwo Arona Kozmińskiego (fot. Państwowe Archiwum w Poznaniu)
Obraz
© Księga ludności Kłodawy - Rodzeństwo Arona Kozmińskiego (fot. Państwowe Archiwum w Poznaniu)
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)