Polak prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty
Radziwiłł został w sobotę jednogłośnie wybrany prezydentem elektem
Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich.
14.03.2009 | aktual.: 15.03.2009 01:16
W ocenie NIL, jest to olbrzymi sukces i honor dla całego samorządu lekarskiego w Polsce. Izba podkreśla, że po raz pierwszy to najwyższe stanowisko w największej unijnej organizacji lekarskiej, skupiającej organizacje reprezentujące lekarzy wszystkich krajów UE, będzie sprawował lekarz z nowego kraju członkowskiego.
Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) skupia organizacje medyczne z krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także inne, reprezentatywne dla danego kraju, organizacje medyczne w tym polską NIL, która od roku 2000 posiada status członka stowarzyszonego CPME.
Jego główne cele to promowanie najlepszych standardów kształcenia medycznego i praktyki lekarskiej, popieranie swobodnego przepływu lekarzy pomiędzy państwami członkowskimi UE i uznawanie dyplomów, reprezentowanie zawodu medycznego w państwach Unii przed instytucjami europejskimi.
Będąc członkiem Komitetu, Naczelna Izba Lekarska uczestniczy w posiedzeniach plenarnych, opracowuje ankiety dotyczące sytuacji zawodu lekarskiego i dostarcza wszelkich danych z zakresu ochrony zdrowia w Polsce. Następnie, dostarczone przez wszystkich członków CPME informacje są analizowane, po czym powstają propozycje ogólnoeuropejskich rozwiązań, które przyjmowane są na posiedzeniach plenarnych.
Projekty dokumentów CPME wysyłane są do narodowych organizacji medycznych w celu zaopiniowania ich przez ekspertów z danej dziedziny: etyki, medycyny pracy, telemedycyny, kształcenia ustawicznego. Z NIL dokumenty te trafiają do Specjalistycznych Towarzystw Medycznych i Komisji Problemowych NRL z prośbą o opinię ekspercką. Dzięki współpracy z Komitetem Izba posiada pełny dostęp do aktualnych ogólnoeuropejskich regulacji prawnych dotyczących zawodu medycznego i usług medycznych.