Trwa ładowanie...
d2qwki8
28-11-2003 18:21

Polak mądry po szkodzie?

Ubezpieczenia wykupują przede wszystkim ludzie zamożni i dobrze wykształceni – wynika z najnowszego raportu firmy Claritas. Do najbardziej przezornych należą dyrektorzy, menadżerowie i lekarze, z których prawie połowa wykupiła polisę na życie.

d2qwki8
d2qwki8

Z zebranych informacji wynika, że 39% Polaków posiada ubezpieczenie majątkowe, a 24% ubezpieczyło się na życie.

Raport potwierdził, iż zapobiegliwi są przede wszystkim zamożni, którzy mają co i za co ubezpieczyć. Wśród osób, których gospodarstwo domowe ma dochód netto wyższy niż 5000 zł, aż 70% posiada ubezpieczenie majątkowe. Natomiast wśród osób z dochodem gospodarstwa domowego poniżej 600 złotych, ubezpieczenie majątkowe wykupiło jedynie 18%. Z ubezpieczeń na życie również najczęściej korzystają najlepiej sytuowani.

Czyhającymi zagrożeniami bardziej niż pozostali przejmują się osoby z wyższych wykształceniem. Wśród osób z wyższym wykształceniem, aż 42% posiada ubezpieczenie na życie, a 61% majątkowe. W grupie osób z wykształceniem średnim odsetki te wynoszą odpowiednio: 29% i 45%, a w przypadku wykształcenia zawodowego: 16% i 24%.

Polisę na życie wykupiła prawie połowa dyrektorów, menadżerów i lekarzy. W przypadku ubezpieczeń majątkowych najwięcej do stracenia mają dyrektorzy, z których 72% ubezpieczyło swoje dobra, oraz kolejno: lekarze (64%), architekci (61%) i inżynierowie (60%). Zdecydowanie najrzadziej ubezpieczają się rolnicy - jedynie 14%. Do tej grupy należą również studenci - niecałe 22% wykupiło polisę, ale jednocześnie to właśnie oni najczęściej deklarują (11%), że chcieliby mieć ubezpieczenie na życie. Najchętniej ubezpieczają się osoby dojrzałe, po 30 roku życia, ale przed 50.

Claritas zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o stylach życia polskich konsumentach na podstawie ich deklaracji złożonych poprzez Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług, na który do tej pory odpowiedziało 1,9 miliona polskich gospodarstw domowych tj. 5,2 miliona dorosłych i nieletnich konsumentów.

d2qwki8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qwki8
Więcej tematów