PolskaPolacy wolą urlopy zagraniczne

Polacy wolą urlopy zagraniczne

Ponad 8 mln Polaków wyjedzie w tym roku na urlopy zagraniczne, w roku poprzednim wyjechało 7 mln 700 tys. Spadła liczba osób korzystających z urlopów w kraju - w ciągu ostatnich trzech lat z 25
mln do 17 mln, wynika z szacunków Instytutu Turystyki.

Według Instytutu, zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami turystycznymi będzie wzrastać. W 2003 roku na urlopy zagraniczne wyjedzie 8,5 mln osób.

Wyjazd zagraniczny nie jest w dzisiejszych czasach dużym przedsięwzięciem i w mniejszym stopniu zależy od koniunktury. Nawet średnia pensja pozwala na wyjazd raz na dwa - trzy lata - uważa Krzysztof Łopaciński.

Kryzys gospodarczy dotyka głównie najuboższych, którzy zwykle wyjeżdżali na urlopy krajowe, stąd spadek turystyki krajowej - skomentował Łopaciński.

W poprzednim roku Instytut odnotował najwięcej wyjazdów do Niemiec - 2,5 mln osób. Były to głównie wyjazdy do pracy, do rodziny i znajomych.

Bardzo popularne są wyjazdy do krajów sąsiednich. W ubiegłym roku 700 tys. osób odwiedziło Czechy, a 800 tys. Słowację. Szczególnie Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów zimowych.

600 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku Włochy. Najczęściej Polacy łączyli wypoczynek urlopowy ze zwiedzaniem Rzymu i Watykanu. Milion Polaków odwiedziło Włochy w roku milenijnym.

Około 500 tys. osób odwiedziło Francję, Austrię (latem i zimą) i Chorwację.

Według Instytutu, Polacy coraz chętniej wybierają wypoczynek nad Morzem Śródziemnym. Coraz częściej wczasy za granicą i w kraju o podobnym standardzie mają zbliżone ceny.

Według Łopacińskiego, konkurencją dla wyjazdów są pobyty w domu. Coraz częściej ludzie rezygnują z urlopów, aby kupić sprzęt AGD lub przeprowadzić remont mieszkania. Polacy najchętniej wybierają wypoczynek u rodzin na wsi.

Agroturystyka jest tylko marginesem wyjazdów turystycznych. Instytut nie ma dokładnych danych na ten temat. Szacuje, że zainteresowanie utrzyma się na tym samym poziomie co rok temu.

Przy wyborze kwater agroturystycznych Polacy korzystają z doświadczeń znajomych. Wiąże się to ze zróżnicowaniem standardu kwater. Najczęściej turyści wracają w to samo miejsce. Najpopularniejszymi miejscami są Mazury, centrum Kaszub i Lubuskie.

Przy wyborze miejsca wyjazdu dużą rolę odgrywa też pogoda. Instytut Turystyki obserwuje, że Polacy chętniej wybierają wyjazdy zagraniczne, jeśli w poprzednim roku nie dopisała pogoda.

W ubiegłym roku Polskę odwiedziło 15 mln turystów zagranicznych. Instytut spodziewa się, że w najbliższych dwóch latach będzie ich mniej. W 2003 roku nasz kraj odwiedzi 13 mln turystów. Wiąże się to z wprowadzeniem wiz dla turystów ze Wschodu. Z kolei Niemcy prowadzą szeroko zakrojone działania, zachęcające Niemców do pozostania we własnym kraju. (mk)

urlopykrajzagranica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)