Trwa ładowanie...
dj3tp8k

Polacy w czołówce turnieju matematycznego

Ekipa z Polski zajęła drugie miejsce w tegorocznej, rozgrywanej w Trondheim edycji międzynarodowego konkursu "Baltic Way".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy w czołówce turnieju matematycznego
(Jakub Kalis)
dj3tp8k

"Baltic Way" to turniej matematyczny rozgrywany rokrocznie od 19 lat. Upamiętnia masowy protest mieszkańców krajów bałtyckich (dzisiejszej Litwy, Łotwy i Estonii) przeciwko ówczesnej sytuacji politycznej z dnia 23 sierpnia 1989, w ramach którego około 2 milionów ludzi trzymając się za ręce utworzyło łańcuch o długości ponad 600 kilometrów. "Bałtycki łańcuch" nie mający żadnych przerw połączył trzy nadbałtyckie republiki.

W turniejach "Baltic Way" biorą udział reprezentacje krajów nadbałtyckich oraz zaproszeni goście. Podczas każdej edycji zespoły złożone z pięciu uczniów szkół licealnych mają za zadanie rozwiązać 20 problemów w ciągu czterech i pół godziny Na dziewiętnastą edycję w Trondheim zaproszono reprezentacje: Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii, Niemiec, Finlandii i Polski. Polska, obok reprezentacji z Sankt Petersburga należy do najczęstszych triumfatorów turnieju.

W tym roku ekipa w skład której weszli: Szymon Kanonowicz, Anna Lewicka, Anna Piekarska, Łukasz Rajkowski i Piotr Suwara zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła drużyna z Sankt Petersburga, zaś trzecie miejsce zajęła reprezentacja Finlandii. Polacy są zadowoleni z wyniku.

dj3tp8k

Jedno z tegorocznych zadań wyglądało następująco:

"W grupie ośmiu osób każde dwie znają się wzajemnie albo wzajemnie się nie znają.
Każda osoba zna dokładnie trzy inne. Stwierdzić, czy poniższe warunki mogą zachodzić jednocześnie:
- wśród dowolnych trzech osób przynajmniej dwie nie znają się;
- wśród dowolnych czterech osób co najmniej dwie znają się.”

Wszystkie zadania z tegorocznej edycji, rezultaty oraz informacje o tej i poprzednich edycjach turnieju można znaleźć na stronie internetowej http://bw09.no/.

dj3tp8k

Podziel się opinią

Share
dj3tp8k
dj3tp8k
Więcej tematów