Świat"Polacy tworzą w Wielkiej Brytanii odrębny Kościół"

"Polacy tworzą w Wielkiej Brytanii odrębny Kościół"

Niepokoi mnie to, iż Polacy tworzą w Wielkiej Brytanii odrębny Kościół. Chciałbym, by byli częścią życia miejscowego Kościoła katolickiego - powiedział zwierzchnik Kościoła katolickiego Anglii i Walii, abp Westminsteru kardynał Cormac Murphy-O'Connor dziennikowi "The Sunday Telegraph".

Kardynał Cormac Murphy-O'Connor zaapelował do polskich imigrantów, by czynnie włączali się w życie parafii katolickich na Wyspach - pisze tygodnik "The Sunday Telegraph". W przeciwnym razie - jak zaznaczył abp Westminsteru - Kościół katolicki w W. Brytanii podzieli się wzdłuż linii narodowych, etnicznych i językowych.

Mam nadzieję, że duchowni odpowiedzialni za polski Kościół w W. Brytanii, jak też sami Polacy uświadomią sobie, że powinni włączyć się w życie lokalnych parafii tak szybko, jak się da, gdy tylko ich angielski im to umożliwi - powiedział kard. Murphy-O'Connor.

Rzecznik kardynała oświadczył, że zależy mu na owocnej współpracy z polskim duszpasterstwem. Jest on przekonany, że polska społeczność wnosi duży wkład do życia Kościoła w W. Brytanii i że bliższa współpraca uczyniłaby ten wkład jeszcze bardziej skutecznym - podkreślił rzecznik.

Kardynał nie może od nas oczekiwać, że przestaniemy się modlić po polsku, to przecież nie jest grzechem - mówi Grażyna Sikorska, asystent rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

W ocenie rektora PMK, księdza prałata Tadeusza Kukli, polski Kościół jest bardzo ważnym wyznacznikiem polskiej tożsamości narodowej. Jeśli Polacy stracą narodową tożsamość, to stracą wszystko - zaznacza.

Wyniki badań opublikowane w ubiegłym tygodniu wskazują, że napływ imigrantów z katolickich krajów Europy Centralnej i Wschodniej, zwłaszcza Polaków, spowodował, że w 2006 r. średnia liczba katolików uczestniczących regularnie w niedzielnej mszy św. przewyższyła liczbę anglikanów. Ponieważ jednak modlą się oni osobno w swoim języku, to ich napływ nie przekłada się na liczebny wzrost miejscowych parafii.

PMK w Anglii i Walii jest właścicielem 30 kościołów, 12 kaplic i 55 ośrodków parafialnych, w których prowadzone jest duszpasterstwo. Nabożeństwa odprawia się także w kościołach angielskich. 99 polskich kapłanów świadczy posługę duszpasterską dla 204 polskich ośrodków w Anglii i Walii.

Na czele PMK stoi rektor mianowany przez Episkopat Polski w porozumieniu z Episkopatem Anglii i Walii, z uprawnieniami wikariusza delegata dla Polaków. Ten status jest jedynym tego rodzaju w duszpasterstwie poza granicami Polski w świecie.

Źródło artykułu:PAP
polacywielka brytaniakościół

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)